Tabaku: PD në mbështetje të banorëve që kërkojnë dëmshpërblim

schedule16:37 - 4 Dhjetor, 2018

schedule 16:37 - 4 Dhjetor, 2018

Një tjetër protestë u zhvillua në zonën e bregut të Lumit, ku banorët akuzuan qeverinë se nuk kanë marrë dëmshpërblimin për shembjen e banesave, për shkak të zbatimit të projektit të bulevardit të ri të Tiranës. Njëlloj si një ditë më parë, pranë tyre ishte deputetja demokrate Jorida Tabaku.

Jorida Tabaku, deputete e PD: “Kjo protestë këtu është klithmë e banorëve që kërkojnë të drejtën e tyre të pronës.ot pamë tek Unaza e Re në Laprakë që shteti shkoi pa lajmëruar dhe i hyri brneda në shtëpi dhe i nxorri nga shtëpia. Pamë që në Shkozë i nxorri fëmijët në mes të natës dhe i nxorri nga shtëpia dhe i la pa shkollë dhe i prishi shtëpinë. Nesër do të vijnë këtu, pasnesër do të jenë dikur tjetër. Ishin në jug dhe i morën pronat qytetarëve. Kjo është klithmë e këtyre banorëve pronarë në të drejtën e tyre për të mbrojtur pronën. Unë nuk besoj se ka gjë më të shtrenjtë se jeta dhe se prona. Në qoftë se këto të dyja shkelen nuk e di se çfarë i mbetet në dorë këtyre banorëve. Në 2013-n Erion Veliaj erdhi e u tha banorëve se dëmshpërblimi prej 23 mijë lekësh të reja që PD u kushte dhënë banorëve deri këtu nuk ishte i drjetë. Erion Veliaj bashë me Sadri Abazin dhe Ervin Bushatin thanë se do ti dëmshpërblejnë me 50 mijë lekë të reja metri katror. Sot atë premtim e morën dhe e shkelën me dy këmbë. Unë jam këtu për ti mbrojtur banorët bashkë me kolegët e mi të PD. Do të bëjmë një betejë ligjore deri në pikën e fundit për ti mbrojtur këto banesa, ashtu siç po luftojnë qytetarët në të gjithë Shqipërinë. I bëj thirrje qeverisë të tërhiqet sa nuk është vonë, përndrydhe që të gjithë do të jemi brenda këtyre banesave, brenda këtyre pronave të ligjshme, për ti trajtuar me të njëjtin standat që janë trajtuar 200 familjet e pjesës së parë të bulevardit. Le ta zhvillojmë qytetin duke mos shkelur pronën.”/abcnews.al