Sulme me armë në Pakistan/9 persona të vrarë dhe 36 të plagosur

schedule09:58 - 1 Dhjetor, 2017

schedule 09:58 - 1 Dhjetor, 2017

Së paku, 9 persona kënë mbetur të vrarë dhe 36 janë plagosur nga një sulm i armatosur në një kolegj Agrikulture në Pakistan, në qytetin e Peshaëarit. Tre burra të maskuar me burka kanë hyrë në brendësi të kolegjit mëngjesin e së premtes, duke qëlluar me armë. Brenda kampusit ndodheshin 120 studentë, sipas Rojters. Qyteti ndodhet pranë kufirit me Afganistanin dhe është goditur shpesh nga Talibanët. Policia njoftoi se nga të vrarët 8 janë studentë dhe njëri punonjës zyre. Sulmuesit e dyshuar si militantë taliban u vranë nga policia gjithashtu. Grupi i Talibanëve të Pakistanit ka marrë persipër sulmin./abcnews.al