bombë

hong-kong.jpg
ger ta07:34 | 27/01/2020

Një bombë ka shpërthyer në një spital të përgjithshëm në Hong Kong të hënën, ndërsa është bërë evakuim i përkohshëm të disa pacientëve, por pa lëndime, tha policia.

Incidenti erdhi pasi një grup protestues të dielën ngritën zërin në hollin e një ndërtese banimi të sapo ndërtuar në Hong Kong që autoritetet kishin planifikuar ta përdorin si një strukturë karantine, pasi frika rritet për shkak të një shpërthimi koronavirus në territorin e Kinës.

Hong Kongu është përfshirë nga demonstrata gjatë shtatë muajve të fundit të përqendruar në marrëdhëniet e saj me Kinën kontinentale, me zemërimin e nxitur nga ajo që protestuesit e shohin si ndërhyrje në rritje nga Pekini.

Pajisja shpërtheu në një nga tualetet në Qendrën Mjekësore Caritas rreth orës 2.30 të mëngjesit në orën lokale, tha policia në një deklaratë.

Njësia e depozitimit të mjeteve shpërthyese “gjeti një bombë të dyshimtë brenda një tualeti, me gjatësi 15 centimetra, 10 centimetra në diametër,” tha policia.

“Ata morën copat e bombës së dyshimtë për ekzaminim të mëtejshëm dhe evakuuan rreth 20 njerëz në një vend të sigurt. Askush nuk u plagos. “Motivi i shpërthimit në spital nuk dihej./abcnews.al

bombe.png
in a19:07 | 03/12/2019

Pranë një kolegji në Britani është raportuar një alarm për bombë, lajm i cili vuri në lëvizje autoritetet e policisë.

Në bazë të hetimeve paraprake policia deklaroi se një çantë e lënë pranë një biznesi shkaktoi panik dhe gjendje alarmi. Ata thonë se pas verifikimeve të forcave xhenerike dhe të qenve të trajnuar rezultoi se alarmi ishte fals. Ndërsa një dëshmitar okular deklaroi se dy godina u evakuuan menjëherë pas alarmit./abcnews.al

6.jpg
in a18:41 | 05/11/2019

Aktorët e njohur Richard Madden dhe Angelina Jolie gjatë kohës që ndodheshin në shesh xhirim kanë mësuar se shumë pranë tyre, ndodhej një bombë e paprekur për dekada.

Menjëherë, aktorët dhe i gjithë stafi i “The Eternals” janë evakuuar nga seti i xhirimit. Ekspertët kanë marrë situatën në dorë duke bërë verifikimet e terrenit në mënyrë që të asgjesonin bombën e zbuluar. Mësohet se bomba qëndronte aty që nga Lufta e Dytë Botërore.

Sipas një burimi për “ The Sun”, bomba mund të kishte sjellë pasoja tragjike: “Ishte e tmerrshme! Bomba mund të qëndronte aty për dekada e paprekur, por kush e di çfarë do kishte ndodhur nëse do trazohej”.

gazetraja-malteze-1280x722.jpg
nev ila18:12 | 03/11/2019

Gazeta malteze “The Sunday Times of Malta” raportoi se pajisja e përdorur në vrasjen e gazetares Dafne Caruana Galizia besohet se është prokuruar nga dy vëllezër, të cilët njihen si njerëz me kontakte në krimin e organizuar në Shqipëri. Policia po heton mundësinë që ky të jetë burimi i bombës së vënë në makinën e gazetares.

Hetuesit besojnë se dy nga “kriminelët më të rrezikshëm të Maltës” mund të kenë përdorur kontaktet e tyre në nëntokën shqiptare për të blerë një pjesë të bombës të përdorur për të vrarë gazetaren Daphne Caruana Galizia.

Dy burime të përfshira në hetim i thanë The Sunday Times të Maltës se pjesë të pajisjes eksplozive të përdorur për të vrarë gazetaren e ndjerë ishin “thuajse identike” me atë të përdorur në një shpërthim të mëparshëm me bombë të automjetit në shkurt 2017.

Burimet thanë që pajisja e përdorur në sulmet në Bone dhe Caruana Galizia besohet se ishte prokuruar nga të njëjtët të dyshuar, dy vëllezër, të cilët njihen mirë në nëntokën kriminale Maltese.

Vëllezërit njihen si njerëz me kontakte në krimin e organizuar në Shqipëri, dhe policia po heton mundësinë që ky të jetë burimi i bombës së vënë në makinën e gazetares. Ishte një hetim italian që zbuloi shtrirjen e lidhjes së të dyshuarve me botën e krimit shqiptar.

Një burim i lartë hetimor tha se kishte informacione të tjera që e bënin policinë të besonte se pajisja shpërthyese mund të ketë ardhur nga Evropa Lindore, por tha se nuk mund ta diskutonte çështjen në këtë pikë.

Burimi tha se të dy të dyshuarit besohej se kishin disa lidhje me krimin transnacional. Burimet thanë se zyrtarët e Europol që kanë vizituar Maltën për të analizuar të dhënat në lidhje me vrasjen, po i ndihmojnë ata të shkojnë afër gozhdimit të të dyshuarve që besohet të kenë blerë pajisjen shpërthyese.

Ata po ndihmojnë gjithashtu në mbledhjen e informacionit nga jashtë. Ndërkohë, materiali eksploziv, TNT, besohet të jetë blerë nga diku tjetër – dhe provat mjekoligjore kanë bërë që hetuesit të identifikojnë një garazh Żebbuġ si vendin ku bomba u montua përfundimisht.

Falë të dhënave telefonike, dy të dyshuarit që dyshohet se kanë blerë pajisjen eksplozive janë të lidhur me këtë garazh ku është montuar bomba dhe besohet se janë bashkëpunëtorë të njohur të vëllezërve Degiorgio, Alfred dhe George të cilët janë të akuzuar se kanë kryer vrasjen e zonjës Caruana Galizia së bashku me Vincent Muscat.

Muajin e kaluar, The Sunday Times of Malta kishte raportuar sesi hetuesit besojnë se një biznesmen i madh ishte midis tre të dyshuarve kryesorë të mundshëm pas vrasjes së gazetares 53-vjeçare./abcnews.al

sulmmm.jpg
nev ila20:29 | 02/11/2019

Të paktën 13 civilë kanë humbur jetën si pasojë e sulmit terrorist me bombë në një treg në rajonin Tel Abyad të Sirisë që ndodhet në kufi me Turqinë.

Si pasojë e shpërthimit kanë humbur jetën të paktën 13 civilë, përfshirë edhe fëmijë ndërsa janë plagosur shumë të tjerë, thonë autoritetet.

Të plagosurit janë dërguar në spitalet në rajonin Akçakale të qytetit Şanlıurfa të Turqisë. Ndërkohë numri i viktimave mund të rritet.

Në rajon kanë mbërritur ushtarët e Ushtrisë Kombëtare Siriane (SNA) dhe po qëndrojnë për shkak të mundësisë se sulmi mund të jetë kryer nga organizata terroriste YPG/PKK./abcnews.al

affga-600x360.png
nev ila16:19 | 02/11/2019

Nëntë fëmijë humbën jetën nga shpërthimi i një bombe në Afganistan, njoftojnë autoritetet.

Fëmijët ishin duke shkuar në shkollë në momentin kur shkelën në mjetin shpërthyes. Në Afganistan, fëmijët shkojnë në shkollë edhe të shtunën, ndërsa shpërthimi i bombës ndodhi në provincën verilindore të Takharit.

“Kjo zonë është nën kontrollin e talibanëve dhe që prej kohës kur forcat e sigurisë kryen sulme kundër këtij grupi, talibanët kanë vendosur mina kundër tyre”, tha Khalil Asir, zëdhënës i policisë lokale.

Fëmijët ishin të moshës 9 deri në 12-vjeç dhe siç ka konfirmuar zëdhënësi i policisë, katër prej tyre ishin nga një familje talibanësh.

Numri i viktimave civile në Afganistan është rritur në nivel rekord këtë vit, pavarësisht përpjekjeve të SHBA-së dhe talibanëve për të arritur marrëveshje të paqes përmes negociatave.

Rreth 4300 njerëz janë vrarë ose plagosur nga korriku deri në shtator. Kjo shifër është 42 për qind më e lartë se ajo e periudhës së njëjtë të vitit të kaluar./Abcnews.al

ambasada.jpg
ad min19:00 | 30/10/2019

Një telefonatë anonime alarmoi policinë e kryeqytetit këtë të mërkurë pasi flitej për një bombë në ambasadën ceke.

Uniformat blu shkuan menjëherë në vendin e ngjarjes dhe po ushtrojnë kontrolle brenda dhe jashtë ambienteve të ambasadës.

Deri më tani nuk është gjetur asgjë. Sipas burimeve të policisë bëhet fjalë për një alarm të rremë.

Prandaj ata janë duke punuar edhe për gjetjen e personit që bëri telefonatën anonime./abcnews.al

bombe.jpg
ad min11:38 | 25/09/2019

Pesë të plagosur, jashtë rrezikut për jetën, janë bilanci i shpërthimit të një bombe të vendosur në një autobus të policisë në jug të Turqisë. Ngjarja ndodhi në Juregir, në provincën lindore të Adanës, ndërsa autobusi po udhëtonte për në Kozan. Lajmi i raportuar nga mediat turke u konfirmua nga guvernatori i provincës së Adanës, sipas të cilit bomba ka qenë artizanale. Një nga të plagosurit është agjent policie./ABC News Albania 24/7

bombe.jpg
ad min21:45 | 19/08/2019

Një bombë ka shpërthyer të hënën në kufirin e Irlandës së Veriut. Ndonëse nuk kanë prova konkrete, autoritetet vendase dyshojnë se atentati ka lidhje me daljen e Britanisë nga BE-ja dhe çështjen e kufirit irlandez. Ndërkohë, dyshimet bien mbi dy lëvizje nacionaliste irlandeze, vazhduese të grupit famëkeq IRA.

Një pajisje me eksploziv shpërtheu të hënën në Irlandën e Veriut, në afërsi të kufirit me Irlandën, një episod të cilin policia vendase e cilësoi një përpjekje për të vrarë oficerët e policisë.

Asnjë grup nuk mori përsipër përgjegjësinë e shpërthimit, që ndodhi pranë një vendi ku agjentët e policisë po hetonin një incident të mëparshëm. Në muajt e fundit në Irlandën e Veriut ka patur një rritje të sulmeve ndaj policisë, të marra përsipër nga grupe që kundërshtojnë sundimin britanik dhe marrëveshjen e paqes të vitit 1998, që i dha fund tre dekadave dhunë.

Policia në të dyja anët e kufirit druhet se do të ketë atentate të tjera nëse pas daljes së Britanisë nga BE-ja në zonë rikthehen pikat e kontrollit kufitar. Autoritetet vendase deklaruan se për momentin nuk kanë të dhëna konkrete se kush mund të fshihet pas sulmit, por nuk e konsiderojnë rastësi që ai të ndodhë kur Mbretëria e Bashkuar po bëhet gati të largohet nga Unioni Europian.

Kryeministri Boris Xhonson ka deklaruar se Breksit do të realizohet më 31 tetor dhe kufiri mes Irlandës së Veriut dhe Irlandës, që do të bëhet kufiri i vetëm tokësor brenda BE-së, mbetet pika më e nxehtë e negociatave.

Lidhur me atentatin, policia dyshon se ai mban firmën e dy grupeve të vogla nacionaliste irlandeze, IRA e Re dhe Vazhdimi i IRA-s, të cilat kanë marrë përsipër përgjegjësinë për sulme të mëparshme./ABC News Albania 24/7

FACEBOOK-PROFILET-1280x720.jpg
ad min13:16 | 12/12/2018

Një alarm për bombë në zyrat e rrjetit social Facebook në Silikon Valley ka shkaktuar panik tek punonjësit. Policia e San Franciskos i është përgjigjur menjëherë alarmi dhe ka evakuuar godinën, e cila pas një kontrolli të detajuar është shpallur e sigurtë.

Alarmi u dha përmes një telefonate anonime në Departamentin e Policisë së Nju Jorkut, e cila njoftoi më pas autoritetet lokale në Menlo Park të Kalifornisë, ku ndodhet dhe kampusi i Facebook.

Punonjës të rrjetit social njoftuan se në tërësi u evakuuan tre ndërtesa, por jo ajo ku ndodhen zyrat kryesore. Një tjetër kompani me seli në Silikon Valley që më herët gjatë vitit u përball me probleme sa i takon sigurisë është Youtube. Në muajin maj një grua hapi zjarr në ambjentet e zyrave në San Francisko, duke plagosur tre persona dhe vrarë më pas veten./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono