Sulm terrorist në Somali, 23 të vdekur dhe mbi 30 të plagosur

schedule10:00 - 29 Tetor, 2017

schedule 10:00 - 29 Tetor, 2017

Një sulm terrorist ka ndodhur në orët e vona të së shtunës në Mogadish të Somalisë. Mësohet se 23 persona janë vrarë dhe 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Lajmi bëhet I ditur nga policia e somalisë. Fillimisht atentati nisi me shpërthimin e dy autobombave në një hotel të qytetit Mogadish. Më pas disa terroristë kanë hyrë në godinën e hotelit dhe kanë marrë peng shumë persona. Falë ndërhyrjes së agjentëve special janë liruar 30 persona, mes të cilëve edhe një ministër. Në operacion 3 terroristë u vranë dhe 2 të tjerë u arrestuan. Sulmi është marrë përsipër nga organizata terorriste Al Shabab.