Studiuesit zbulojnë variantin tjetër të koronavirusit

schedule09:44 - 21 Gusht, 2020

schedule 09:44 - 21 Gusht, 2020

Studiuesit në Singapor kanë zbuluar një variant të ri të COVID-19 që shkakton infeksione më të buta, sipas një studimi të botuar në revistën mjekësore të Lancet këtë javë.

Studimi tregon se pacientët COVID-19 të infektuar me një variant të ri të SARS-CoV-2 kishin shenja më të lehta klinike, duke mos kërkuar kujdes intensiv.

Studimi tregoi gjithashtu variantin, i cili ka një fshirje të madhe në një pjesë të gjenomit të tij, nxit një përgjigje imune më të fortë.

Studimi përfshiu studiues nga institucione të ndryshme të Singaporit, përfshirë Qendrën Kombëtare të Sëmundjeve Infektive (NCID), Shkollën Mjekësore Duke-NUS dhe Agjencinë për Shkencë, Teknologji dhe Kërkim.

“Këto studime ofrojnë të dhënat e para bindëse që tregojnë se një ndryshim gjenetik i vërejtur (mutacion) në SARS-CoV-2 ka ndikuar në ashpërsinë e sëmundjes tek pacientët,” tha Gavin Smith në Duke-NUS.

Shkencëtarët thanë se gjetjet kishin implikime në zhvillimin e vaksinave dhe trajtimet e COVID-19.

Varianti, i cili ka të ngjarë të vinte nga Wuhan, Kinë, u zbulua në një grup infeksionesh që ndodhën nga janari deri në mars 2020.

Një ekspert i tha Reuters këtë javë se mutacionet në viruse mund të jenë “një gjë e mirë”. Viruset kanë tendencë të bëhen më pak virulente pasi pësojnë mutacion në mënyrë që të infektojnë më shumë njerëz por nuk janë aq vdekjeprurës, sipas Paul Tambyah në Spitalin Kombëtar Universitar të Singaporit. /abcnews.al