Studimet nga Izraeli: Doza e katërt trefishon nivelin e antitrupave

schedule08:47 - 24 Janar, 2022

schedule 08:47 - 24 Janar, 2022

Doza e katërt te personat mbi 60 vjeç në Izrael ka trefishuar nivelin e antitrupave, sipas një njoftimi të ministrisë së shëndetësisë së Izraelit. Doza e katërt, ose doza e dytë përforcuese, trefishoi rezistencën ndaj infeksionit në krahasim me personat në këtë grupmoshë që kishin marrë vetëm 3 doza të vaksinës, sipas ministrisë.

Izraeli filloi administrimin e dozës së katërt të vaksinës Pfizer / BioNtech për pesonat mbi 60 vjeç në fillim të janarit.

Vendi ka regjistruar  2,212,596 raste dhe 8,393 viktima që nga fillimi i pandemisë.

/abcnews.al