Sponsorat “detyrojnë” gjermanët të ndryshojnë emrat e stadiumeve për Euro 2024

schedule23:29 - 22 Mars, 2023

schedule 23:29 - 22 Mars, 2023

Kampionati Europian, i cili do të mbahet vitin e ardhshëm në Gjermani, do të zhvillohet në dhjetë qytete dhe dhjetë stadiume, madje nëntë prej tyre do të jenë të njëjtë me Kampionatin Botëror të vitit 2006.

Në atë kohë kampionati luhej në 12 stadiume, ndaj kësaj here Kaiserslautern, Hanover dhe Nuremberg do të jenë pa një të tillë. Në të kundërtën, stadiumet nuk do të përdorin emrat aktualë gjatë Kampionatit Evropian, por do të përshtaten, me shumicën e stadiumeve të klubeve gjermane që janë aktualisht me emrin e sponsorit, i cili do të hiqen nga emërtimet e stadiumeve për qëllime të Euro 2024, i cili më së shumti do të përshtatet me qytetet ku ndodhen.

Stadiumet për Euro 2024 dhe emrat e ndryshuar:

Olympiastadion -> Olympiastadion Berlin

Allianz Arena -> Munich Football Arena

Signal Iduna Park -> BVB Stadium Dortmund

Mercedes-Benz Arena -> Shtutgart Arena

Veltins-Arena -> Arena AufSchalke

Deutsche Bank Park -> Frankfurt Arena

Volksparkstadion -> Volksparkstadion Hamburg

Merkur Spielarena -> Düsseldorf Arena

RheinEnergieStadion -> Stadiumi i Këlnit

Red Bull Arena -> Stadiumi Leipzig /i.m /abcnews.al