Skripal, identifikohet edhe i akuzuari tjetër

schedule13:15 - 9 October, 2018

schedule13:15 - 9 October, 2018

Një media britanike ka zbuluar idenditetin e vërtetë të personit të dytë, të akuzuar se ka kryer sulmin me agjent nervor, ndaj ish spiunit rus Sergej Skripal. Ai është një doktor, i cili punon për inteligjencën ushtarake të Kremlinit.

Emri I të dyshuarit të dytë të rastit në Salisbury ku ish spiuni rus Sergej Skripal dhe e bija Julia u helmuan me agjent nervor Novichok, është Aleksandër Mishkin. Kjo bëhet e ditur nga BBC që citon uebsajtin investigativ “Bellingcat”.

Raportohet se personi në fjalë ka udhëtuar me emrin e rremë Aleksandër Petrov dhe në të vërtetë është një doctor ushtarak, i cili punon për Inteligjencën Ushtarake Ruse, GRU. Muajin e kaluar, “Bellingcat” zbuloi idenditetin e vërtetë të dyshuarit të parë Anatolju Çepiga. Megjithatë këto pretendime janë mohuar nga Rusia.

Ish spiuni Skripal dhe e bija u helmuan në muajin mars të këtij viti. Uebsajti investigativ britanik ka idendifikuar dy autorët e dyshuar duke përdorur dëshmi nga të njohurit e tyre dhe ka skanuar kopje të letrave të identifikimit.

Thuhet se pasaporta e vërtetë dhe ajo false, me të cilën udhëtoi për në Mbretërinë e Bashkuar me emrin Aleksandër Petrov, mbanin të njëjtën datë lindjeje.

“Bellingcat” pretendon se ai është rekrutuar nga inteligjenca ruse ndërsa po përfundonte studimet për mjekësi. Ai ka zhvilluar udhëtime të ndryshme në Ukrainë, përfshirë periudhën e trazirave në 2013. Autoritetet britanike nuk kanë komentuar zbulimin e agjencisë investigative.

Sergej Skripal, i cili i ka shitur sekrete inteligjencës britanike, dhe e bija e tij i mbijetuan helmimit me noviçok me 4 Mars. Vetë, personat e akuzuar zyrtarisht nga shteti britanik, në një intervistë për Russia Today konfirmuan vizitën në Salisbury në datën e sulmit, por mohuan çdo përfshirje./abcnews.al