Skandali i përgjimit: Si Pegasus vodhi të dhënat e celularëve

schedule10:44 - 27 Korrik, 2021

schedule 10:44 - 27 Korrik, 2021

Nisma e Amnesty International për të përdorur mjete të specializuara për të kontrolluar nëse Spyware Pegasus është instaluar në celularët e tyre tregon se askush nuk mund të ndihet i sigurt nëse nuk po monitorohet.

Por edhe termi “i monitoruar” është i pamjaftueshëm për të përshkruar se çfarë saktësisht mund të bëjë Pegasus pas infiltrimit. Praktikisht asnjë sistem operativ (iOS ose Android) dhe asnjë aplikacion nuk mund t’i rezistojë, ndërsa ka aftësinë për të vjedhur fjalëkalime, mesazhe të çdo lloji, foto dhe e-mail, raporton abcnews.al

Pegasus gjithashtu mund të regjistrojë biseda dhe të ndezë mikrofonin dhe kamerat e pajisjes. Edhe siguria e modeleve më të fundit të iPhone nuk mund të parandalojnë depërtimin e Pegasus. Siç thekson Amnesty International në një deklaratë të datës 18.07.2021, “NSO Group, kompania izraelite që shpiku Pegasus, pretendon se programi kompjuterik është një lloj spyware, i cili përdoret vetëm për” luftën kundër terrorizmit dhe krimit”.

Gjetjet e studimit tonë kriminalistik tregojnë se Grupi NSO nuk po thotë të vërtetën. Përkundrazi, ekziston një shkelje e vazhdueshme e ligjeve të mbikëqyrjes dhe shkeljeve të të drejtave të njeriut. Dhe këto bëhen me softuerin Pegasus të Grupi NSO “.

Në të njëjtën kohë, skandali Pegasus dhe protestat ndërkombëtare kundër Grupit Izraelit NSO janë bërë një shqetësim serioz për qeveritët apo edhe një krizë politike. Emanuel Macron u detyrua të merrte një celular të ri pasi numri i tij ishte në mesin e të shënjestruarve nga Pegasus.

Emanuel Macron urdhëroi gjithashtu një hetim mbi historinë e operacionit të spiunazhit, duke sinjalizuar një alarm në Palais des Champs-Elysees. Dyshimet se kush qëndron prapa hakimit të telefonave celularë të Macron dhe ministrave të tij janë drejtuar nga Maroku, qeveria e të cilit ka mohuar kategorikisht çdo përfshirje në këtë çështje.

Përveç Macron dhe stafit të tij, lista e shënjestrave të Pegasus përfshin gjithashtu atë të Eric Zemour, një gazetar i ekstremit të djathtë që mund të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të Francës në prill 2022.

Zemour sulmoi administratën e Macron, duke thënë “nëse qeveria e dinte atë që po ndodhte dhe nuk bëri asgjë, do të ishte një skandal. Nëse ai nuk e dinte, atëherë ne duhet të shqetësohemi “.

Në Indi javën e kaluar, partitë e opozitës ndërprenë një seancë parlamentare duke kërkuar një hetim të menjëhershëm mbi pretendimet se qeveria ishte përfshirë në një skandal që synonte dhjetëra politikanë, gazetarë dhe aktivistë.

Ato përfshijnë udhëheqësin e fraksioneve më të fuqishme të opozitës ndërsa shumë kërkuan dorëheqjen e Ministrit të Brendshëm Amit Shah. Përmbysje të ngjashme kanë ndodhur në shumë vende që dyshohet se janë përfshirë në skandalin e Pegasus, siç është ai i Arabisë Saudite.

Kryesisht sepse ky program u përdor për të monitoruar gazetarin e Washington Post Jamal Kasogi, i cili u vra brutalisht në tetor 2018, raporton abcnews.al

“Forbidden Stories”

Pegasus nuk është diçka e re, pasi është futur në përdorin që nga viti 2013. Zbulimet e fundit rreth veprimit të tij potencialisht keqdashës janë për shkak të hetimit sistematik të një përpjekjeje të re kolektive nga gazetarët hulumtues.

Forbidden Stories të OJQ-së është diçka si një rimishërim i Wikileaks ose konsorciumit që nxori në dritë Panama Papers. Nën mbikëqyrjen dhe koordinimin e Forbidden Stories dhe me mbështetjen teknike të Amnesty International, më shumë se 80 gazetarë që përfaqësojnë 17 media të ndryshme nga 11 vende zbuluan 50,000 numra telefoni celular të shënjestruar nga Pegasus.

Midis tyre kishte telefona inteligjentë që ishin hakuar dhe 67 prej pronarëve të pajisjeve ranë dakord të punojnë me Projektin Pegasus. Nga ana e tij, Grupi NSO këmbëngul se Pegasus është një program mbikëqyrjeje i disponueshëm kryesisht për autoritetet ushtarake dhe policore, si dhe shërbimet e inteligjencës qeveritare.

Në asnjë rast nuk u jepet qeverive që kanë një histori të shkeljeve të të drejtave të njeriut. Dhe ndërsa Grupi NSO mohon çdo përfshirje në mbikëqyrjen e paligjshme, tani është duke u zhvilluar një luftë verbale me Amnesty International dhe Forbidden Stories për qëllimin real të Pegasus.

Grupi NSO akuzohet se ka lejuar që softueri të përdoret në një rreth shumë më të gjerë të përdoruesve, duke rezultuar në mbikëqyrje sistematike, jo vetëm të terroristëve dhe kriminelëve të dyshuar, por edhe të politikanëve, aktivistëve që mbrojnë lloje të ndryshme të të drejtave.

 

Programi Pegasus

“E gjithë kjo mund të jetë një rastësi e thjeshtë,” thonë përfaqësuesit e Grupit të OJQ-ve ndërsa përpiqen të rindërtojnë akuzat kundër kompanisë së tyre.

Izraelitët janë përqendruar në disa fakte të dyshimta, të tilla si Pegasu u përdor në Qipro.

“Së pari, ne nuk kemi një server në Qipro”, tha një përfaqësues i kompanisë izraelite. Ai tha se “ne nuk ruajmë asnjë të dhënë të klientëve tanë, ndërsa nuk ka asnjë kontakt midis klientëve tanë, pasi bashkëpunimi me secilin prej tyre është shumë sekret.

Pra, nuk duhet të ketë as një listë të telefonave” të hakuar ” nga Pegasus. Klientët tanë përdorin softuerin  për të zbuluar një maksimum prej 100 të dyshuarish në vit. Kështu që nuk mund të kishim kurrë 50,000 numra. Ky numër është skandaloz, plotësisht larg realitetit. ”

Amnesty International dhe Forbidden Stories paraqesin informacione të hollësishme se si funksionon aplikacioni spiun Pegasus, me emra dhe fotografi të gazetarëve nga Britania, Franca, Spanja, Meksika, Turqia, Maroku, India. dhe vendet e tjera të monitoruara, raporton abcnews.al

Ka pasur gjithashtu raporte për spiunazh që përfshijnë raste shumë të rëndësishme, të tilla si shitja e 36 avionëve luftarakë Rafale nga Franca në Indi për 7.8 miliardë euro. Në vitin 2018, dy vite pas përfundimit të këtij transaksioni, shpërtheu një skandal, në qendër të të cilit ishte një ndërmjetës me emrin Anil Abani. Ky i fundit dyshohej se po vëzhgohej nga një indian i cili kishte blerë Pegasusin nga NSO Group.

Për më tepër, Amnesty International ka botuar një raport të detajuar prej 700 faqesh duke detajuar sesi Pegasus ka “pushtuar”  telefonët inteligjentë dhe fillon të vjedhë të dhëna.

Me interes të veçantë është mundësia për të instaluar Pegasus. Kjo, në fund të fundit, është një nga tiparet e saj më të rrezikshme, pasi me avantazhin e “klikimit zero” (domethënë pa kërkuar ndonjë veprim nga përdoruesi) bëhet përkufizimi i kërcënimit digjital që vepron nën çdo “radar”.

 

Zbulimet

Në mbështetje të pretendimeve  se Pegasus është një mjet jashtëzakonisht i rrezikshëm, Amnesty International ka zbuluar se një sulm me klikim zero është regjistruar në iPhone 12,  me azhurnimet e fundit të iOS 14.6, i cili supozohet të jetë më i sigurti – të paktën sipas Apple.

E megjithatë, Pegasus arriti të anashkalonte të gjitha sistemet e mbrojtjes dhe të përfundonte misionin e tij. Dhe ky incident nuk i përket së kaluarës por u regjistrua në korrik 2021.

Përktheu Sonila Backa-abcnews.al