Situata kaotike në Kakavijë, MEPJ: Pala greke shton numrin e testimeve në orë

schedule15:43 - 14 Gusht, 2020

schedule 15:43 - 14 Gusht, 2020

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka njoftuar qytetarët mbi situatën kaotike të krijuar në Kakavijë nga radhët kilometrike të shqiptarëve që presin për të kaluar drejt shtetit grek para 17 gushtit, për të shmangur kështu karantinën 7-ditore.

MEPJ njofton se është shtuar numri i testimeve brenda orës nga 200 në 330, ndërkohë që po punohet për të negociuar zgjatjen e orarit të punës në sportele, në mënyrë që qytetarët të mund të kalojnë edhe gjatë orëve të natës.

“Pas vendimit të autoriteteve greke për të kërkuar vetëizolim 7 ditor dhe çertifikatë të testit negativ për të gjithë shtetasit që kalojnë nga Shqipëria në Greqi duke nisur nga data 17 gusht, gjatë dy ditëve të fundit ka patur një fluks të shtuar qytetarësh në pikat e kalimit kufitar.

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme është vënë në kontakt të menjëhershëm me palën greke dhe fillimisht u bë i mundur shtimi i testimeve të kryera në pikat kufitare prej 200 testimesh në orë, ndërsa në këto momente është arritur të realizohen 330 testime në orë.

Testimi vazhdon pa ndërprerje, për të gjithë qytetarët që kërkojnë të kalojnë nga Shqipëria në Greqi. Ndërkohë, nga autoritetet greke na është premtuar shtimi i metejshëm i kapaciteteve testuese në oret në vijim.

Po ashtu, jemi në bisedime për të zgjatur orarin e punës në pikat kufitare, në mënyrë që qytetarët të mund të kalojnë edhe në orë e vona të natës.

Nga ana tjetër, Ministria e Shëndetësisë dhe Ministria e Mbrojtjes kanë vendosur në dispozicion të qytetarëve të bllokuar në rradhë disa ekipe mjekësore dhe autoambulanca, si dhe shërbime higjenosanitare.

Ne vazhdojmë të jemi në kontakt të vazhdueshëm me palën greke dhe shpresojmë që situata të shkojë drejt një zgjidhje sa më të shpejtë”, deklaron MEPJ./abcnews.al