Si t’i pastroni atletet tuaja që të duken si të reja

schedule13:47 - 9 Gusht, 2021

schedule 13:47 - 9 Gusht, 2021

Atletet janë një investim. Ato nuk janë si të gjitha këpucët e tjera në dollapin tonë. Ato janë ato që ne veshim më shpesh, veçanërisht vitin e fundit, dhe të cilat, mes nesh tani, kanë nevojë për më shumë kujdes dhe trajtim. Pra, vendosja e pastërtisë së atleteve tuaja në program, është një detyrë që meriton të përfshihet në listën tuaj të detyrave.

Pra, kur bëhet fjalë për pastrimin e atleteve tuaja, ka një gjë të mirë. Të njëjtat rregulla zbatohen për të gjitha stilet e këpucëve sportive. Sigurisht, pastrimi i atleteve siç duhet, në mënyrë që të bëhen si të reja, nuk është një proces i vështirë, por kërkon që të kaloni pak më shumë kohë. Sipas ekspertëve, ka disa metoda që mund të aplikoni për të pastruar atletet tuaja që do të rrisin jetëgjatësinë e tyre dhe që do t’i bëjnë ato të duken si të reja.

Hapi # 1: Pastroni atletet

Pastrimi i atleteve është i rëndësishëm për disa arsye. Ju shmangni marrjen e shumë papastërtive, dy ngjyrave dhe grisjeve. Një mënyrë e thjeshtë për t’i pastruar është t’i vendosni në lavatriçe. Por kjo mund të ketë një ndikim në formën dhe materialet e tyre. Me lavatriçe, shtroja dhe pjesa e jashtme e atlete mund të “dëmtohen”. Pra, mënyra ideale për t’i pastruar ato është t’i vendosni në një tas të madh me ujë të nxehtë dhe pak sapun dhe t’i lini të thithin për të paktën 30 minuta. Sa më shumë ta lini në ujë, aq më shumë do të pastrohen. Kur të kenë kaluar 30 minuta, hiqini ato nga uji dhe shpëlajini derisa të ketë ikur i gjithë uji me sapun.

Pastaj, me një furçë dhe lëvizje të buta rrethore, filloni të pastroni njollat ​​dhe çdo papastërti të mbetur në këpucë. Jini shumë të kujdesshëm nëse atletet tuaja përfshijnë lëkurë kamoshi ose rrjetë që është më e ndjeshme ndaj pastrimit.

Pasi i keni pastruar me furçë, lërini të thahen gjatë natës, të mbështjella me një peshqir të pastër, pasi të keni mbushur pjesën e brendshme të tyre me çorape ose peshqir të vjetër, të cilët do të thithin lagështi dhe do të mbajnë formën e tyre.

Hapi # 2: Pastroni lidhëset

Lidhësit priren të ndoten para këpucëve sepse ato janë pjesa më e ekspozuar e atleteve. Lajmi i mirë është se ato pastrohen lehtë. Hiqini ato nga këpucët, vendosini në një legen me sapun, ujë dhe pak uthull (raporti dy pjesë ujë, një pjesë uthull). Lërini të thithin për pak kohë për të hequr qafe papastërtitë e tyre. Pastaj përhapini ato derisa të thahen.

Hapi # 3: Hiqni aromat

Mënyra më e mirë për t’i bërë muskujt atletet tuaja është që së pari të hiqni shtrojët e tyre. Këtë mund ta bëni sa herë që i vishni, dhe ajrosni shputat së bashku me këpucët. Por për të shmangur përgjithmonë aromat e pakëndshme, mund të vendosni pak sodë buke brenda tyre dhe ta lini të thithë aromat, për një natë. Një tjetër hack i mirë është të vendosni pluhur nën thembra, sa herë që i vishni ato./abcnews.al