Si të zgjidhni kremin e duhur të diellit për ju

schedule09:51 - 11 Gusht, 2021

schedule 09:51 - 11 Gusht, 2021

Mbrojtja nga dielli është jashtëzakonisht e rëndësishme jo vetëm gjatë verës, por edhe gjatë gjithë vitit. Por ndërsa qarkullimi ditor nën diellin e nxehtë bëhet gjithnjë e më intensiv, aplikimi i rregullt i një kremi kundër diellit është përparësia numër një. Por për të pasur mbrojtjen e dëshiruar nga rrezet e dëmshme, duhet të zgjidhni një krem ​​mbrojtës që plotëson nevojat e lëkurës tuaj dhe do t’ju ofrojë mbrojtjen që ju nevojitet.

Rrezet UVA janë armiku më i madh i lëkurës, pasi ato depërtojnë në retë, xhamat e dritareve dhe depërtojnë thellë në lëkurë duke shkaktuar njolla kafe. Nga ana tjetër, UVB -të janë përgjegjëse si për pamjen e djegur nga dielli të lëkurës gjatë verës, ashtu edhe për djegiet nga dielli dhe kancerin e lëkurës. SPF është treguesi i mbrojtjes nga dielli, me fjalë të tjera se sa mirë një krem ​​mbrojtës nga dielli mbron lëkurën tuaj nga rrezet UV. Në mënyrë ideale, ju duhet të zgjidhni një produkt me SPF30 dhe më lart.

Një tjetër ndryshim që duhet të dini është ai midis papërshkueshëm nga uji dhe rezistent ndaj ujit: Të parat janë kremra kundër diellit që nuk largohen lehtë me ujë, ndërsa këto të fundit janë rezistente ndaj ujit dhe djersës për 40 minuta të qëndrimit tonë në ujë. Në çdo rast, për mbrojtjen e duhur nga rrezet UV, ju duhet të rinovoni kremin tuaj të diellit çdo 2 orë.

Nëse keni lëkurë të yndyrshme, preferoni të kërkoni produkte paketimi i të cilave ka termat “mat” dhe “free oil”. Nëse keni lëkurë të ndjeshme, kërkoni një produkt pa aromë dhe me përbërës qetësues, siç është uji termal dhe vitamina B5. Nëse lëkura juaj është e pjekur, është më mirë të zgjidhni një produkt me një përbërje të pasuruar me vitaminë E, acid hialuronik ose ekstrakt çaji jeshil.

Kur vjen puna te kremi kundër diellit, një krem ​​mbrojtës në formën e një shkopi është zgjidhja më e mirë që mund të bëni për të mbrojtur lëkurën e fytyrës tuaj. Mos u mbështetni vetëm në mbrojtjen me SPF për themelin ose kremin BB, pasi këto nuk janë të mjaftueshme./abcnews.al