Si të hiqni njollat ​​e vajit nga rrobat?

schedule19:40 - 11 Prill, 2021

schedule 19:40 - 11 Prill, 2021

Shumicën e kohës, ato njolla të yndyrës dhe vajit të bezdisshëm mund të lënë njolla në rroba. Brenda këtij kuadri, ne ofrojmë këshilla për mirëmbajtjen e shtëpisë për heqjen e njollave të vajit nga rrobat.

Sode buke

Soda e bukës është efektive në nxjerrjen e vajit nga pëlhura, dhe materiali është veçanërisht i përshtatshëm për t’u kujdesur për një vend në një shtresë të rëndë, sipas metodës së mëposhtme:

Duke përdorur një peshqir letre (ose një copë pëlhure), hiqni çdo vaj të tepërt.

Sasi e vogël sode buke në pëlhurën e prekur, dhe lëreni atë për 24 orë.

Pasi të ketë kaluar koha e lartpërmendur, soda e bukës lëkundet, duke përdorur një fshesë me korrent.

Trajtoni zonën e njollosur me një tretësirë ​​të uthullës dhe ujit më pas.

Pastroni me sapun dhe furçë, më pas shpëlajeni.

Përsëriteni procesin nëse njolla mbetet.

Shkumës

Shkumësi duhet të heqë vajin nga rrobat në të njëjtën mënyrë që bën soda e bukës, duke tërhequr vajin nga pëlhura. Ky truk provohet më së miri në njollat ​​më të vogla të yndyrës.

I përshtatshëm për heqjen e ushqimit dhe vajit të tepërt nga rrobat, duke përdorur një peshqir letre të pastër.

Mbuloni njollën me shkumës dhe lëreni për disa minuta derisa vaji të thithet plotësisht.

Lani sendin e ndyrë sa më shpejt që të jetë e mundur pasi të shfaqet njolla.

Si të hiqni njollat ​​e vajit të instaluara hap pas hapi?

Njollat ​​e instaluara të vajit mund të jenë frikësuese dhe pa dyshim, ato kërkojnë disa punë (dhe përbërësit e duhur) për t’i hequr ato. Nëse nuk keni një shans për të hequr një njollë vaji ose yndyre menjëherë, rekomandohet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

1- Shpëlarja e rrobës me ujë, para se të hiqni njollën, nuk është efektive.

2- Vendosja e një kartoni prapa njollës ndihmon në shmangien e transferimit të ndonjë vaji në pjesët e tjera të pëlhurës.

3- Fshijeni njollën me një leckë të pastër dhe të thatë për të shmangur përhapjen e vajit në pjesët e paprekura të pëlhurës. Nëse nuk keni një copë pëlhure, përdorni gjithashtu një pecetë ose peshqir letre.

4- Sapuni i lëngshëm i enëve është i efektshëm në largimin e yndyrës nga rrobat, kur hidhni pika të lëngut për larjen e enëve në njollë dhe e lini të laget për pesë minuta, pastaj fërkojeni butësisht duke përdorur një furçë dhëmbësh të pastër, me flokë të butë, dhe më pas lajeni njollën në ujë të ngrohtë, copa është në lavatriçe, si zakonisht./abcnews.al