Shqiptari vrau barbarisht ish të dashurën ukrainase, faktori “kyç” që zbardhi krimin

schedule21:47 - 15 Tetor, 2020

schedule 21:47 - 15 Tetor, 2020

“Ishte dobësia ime!…Nuk ka fjalë për të… Ndonjëherë jeta na jep surpriza të pabesueshme”, është shprehur vajza e ukrainases që u vra nga një shqiptar në Greqi.

43-vjeçarja dhe partnerit të saj farmacist u vranë në mënyrë barbare ndërsa shqiptari vijon të jetë në arrati dhe të gjitha hetimet janë përqendruar në gjetjen e tij.

Përkundër faktit se policia po “skanon” të gjithë vendin, ai është zhdukur. Ndërsa orët kalojnë, skenari që ai ka arritur në Shqipëri, duket gjithnjë e më i mundshëm.

Ndwrkohw, autoritetet presin që autoritetet të hedhin dritë mbi hetimin e krimit në Loutraki, si rezultat i heqjes së sekretit telefonik të celularëve të të dyshuarit kryesor dhe dy viktimave. Megjithatë, celularët e Fotini Svitlana dhe Ioannis Zonitsas nuk u gjetën në vendin e krimit. Autoritetet besojnë se autori i mori telefonat e viktimave për të fshehur çdo mesazh kërcënues nga ai.

Sinjalet e celularëve u ndërprenë në 23:30 të mbrëmjes ndërsa një dëshmitar dëshmoi se ai pa dritën e ndezur në shtëpinë e gruas në 21:30. Bazuar në këto dy fakte, policia beson se vrasja e dyfishtë është kryer gjatë kësaj periudhe dy-orëshe, duke hetuar se ku ishte autori në atë kohë.

Autori i krimit, i cili thuhet se është ish-partneri shqiptar i ukrainasit Fotini Svitlana, theri viktimat e tij ndërsa ata as nuk arritën as të reagonin.

Gjetjet çojnë në vlerësimin se çifti konsuamuan një shishe verë në oborrin e shtëpisë dhe më pas hynë në shtëpi për të vazhduar natën.

Siç tregoi autopsia e kryer nga eksperti mjekësor Nikos Kotakidis, ai goditi farmacistin 42-vjeçar dy herë në kokë, duke ia shpërndarë kafkën në një shkallë të panjohur, ndërsa arriti ta godiste edhe në zemër.

Menjëherë më pas, ai u kthye te masazhatorja, e cila po shikonte skenën me tmerr dhe duke bërtitur. Ai u përpoq ta godiste në kokë, por nuk arriti sepse gruaja u zhvendos për të shpëtuar, por arma vdekjeprurëse e goditi atë.

Momentet e fundit të 43-vjeçares ishin të tmerrshme ndërsa vrasësi i etur për hakmarrje e goditi atë furishëm me hanxhar tre herë në kafkë. Megjithatë, ajo nuk u qetësua, pasi me një goditje tjetër preu arterien e saj kryesore. /abcnews.al/