Shpëtohen dy turistë të huaj në Theth

schedule10:04 - 30 Tetor, 2018

schedule 10:04 - 30 Tetor, 2018

Dy turistë të huaj janë shpëtuar nga policia pasi kishin mbetur të bllokuar orej 8 orësh në Bjeshkët e Kaprres në Theth. Bëhet fjalë për një 27-vjeçare nga Holanda dhe një 33-vjeçar nga Irlanda e Veriut, të cilët kanë ngatërruar rrugën për të dalë në Qafën e Valbonës dhe kanë dalë në vendin e quajtur “Qafa e Pejës”.

Për gjetjen e tyre në ndihmë të forcave policore shkuan edhe banorët e zonës. Ata i gjetën dy turistët në vendin e quajtur “Maja e Jezercës, e cila është një zonë e thepisur dhe që rrezikonte jetën e tyre. Përveç kësja, dy të rinjtë gjendeshin në kushte të vështira pasi nuk kishin ushqim, ujë dhe kërcënoheshin nga kafshët e egra në zonë. Pas gjetjes ata u dërguan në Theth dhe janë në gjendje të mirë shëndetësore./abcnews.al