Shpërthime në qytetet e pushtuara të Mariupolit dhe Melitopolit në Ukrainë

schedule21:17 - 2 Shkurt, 2023

schedule 21:17 - 2 Shkurt, 2023

Zyrtarët ukrainas kanë raportuar shpërthime në objektet ushtarake ruse rreth qyteteve të pushtuara të Mariupol dhe Melitopol. 

Këshilli i qytetit tha se një shpërthim u pa në një bazë të përkohshme ushtarake ruse brenda qytetit. 

Kryebashkiaku i Melitopolit, Ivan Fedorov gjithashtu raportoi shpërthime në një bazë ruse pranë qytetit, si dhe në një depo nafte në fshatin Novobohdanivka. 

Si Mariupol ashtu edhe Melitopol, në jug të Ukrainës, janë nën kontrollin e forcave ruse.