Shpallet në kërkim autori i vrasjes së Polias

13:52 | 25/03/201913:520

Pesë ditë pas ekzekutimit mafioz të Ferdinand Polia, policia në bashkëpunim me Prokurorinë e Shkodrës ka identifikuar autorin e krimit dhe bashkëpunëtoret e tij. Falë kamerave të sigurisë pranë zonës ku ndodhi vrasja është zbuluar rruga e ndjekur nga atentatori dhe mjeti që është përdorur për t’u larguar pas ekzekutimit të 32-vjeçarit. Dyshohet se autori i dyshuar i vrasjes është larguar nga Shqipëria.

 

Kamerat e sigurisë tek ura e Mesit dhe bizneseve të zonës së Hotit të Ri kanë identifikuar mjetin me të cilin ka lëvizur autori dhe bashkëpunëtorët e atentatit ndaj Ferdinand Polia. Ekzekutimi mafioz ndodhi 5 ditë më parë në fshatin Grudë e Re në Shkodër. Policia ka shpallur në kërkim autorin e krimit, i cili është një 27-vjeçar me inicialet K.S.

Atentatori pasi ka vrarë 32-vjeçarin që njihej si Nardi i Bujtinave është larguar me motoçikletë në drejtim të zonës së Postribës. Nga kamerat është filmuar rruga që ka përshkruar, momentin kur autori djeg motorin dhe largohet me një mjet, i ndihmuar nga bashkëpunëtorët e tij.

Mësohet nga burime të ABC News se personi i dyshuar për vrasjen mendohet se është larguar nga Shqipëria sapo ka kryer krimin. Ndërsa personat e arrestuar janë Gilbert Toma, 26 vjeç, Kleandro Toma, 29 vjeç dhe Alfred Martini, 20 vjeç, të tre me banim në Shkodër.

Pas hetimeve të kryera nën drejtimin e Prokurorisë Shkodër rezulton  se të ndaluarit kanë mbështetur me logjistikë dhe armatim, ndjekur, strehuar, organizuar dhe kryer në bashkëpunim këtë vrasje.

Policia ka sekuestruar automjetin e përdorur nga autorët për ndjekjen e viktimës, dhe largimin bashkë me atentatorin. Gjatë këtij operacioni janë sekuestruar 7 telefona, 17 fishekë të kalibrave të ndryshëm, targa të ndryshme automjetesh shqiptare dhe të huaja dhe dokumente të ndryshme. Ndërsa po punohet për zbardhjen e motivit që ka sjellë më pas ekzekutimin e 32-vjeçarit Ferdinand Polia./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono