Shiste karkaleca të gjallë, kjo është gruaja e parë që u infektua me koronavirus në Kinë

schedule09:04 - 27 Mars, 2020

schedule 09:04 - 27 Mars, 2020

Personi i parë i infektuar me koronavirusin e ri në Wuhan mendohet të jetë një grua e cila shiste karkalecë të gjallë.

Gruaja në fjalë shiste tek marketi në të cilin mendohet të ketë nisur fillimisht pandemia. Infrormacionet vijnë nga një dokumet i klasifikuar që ka “rrjedhur” në media. Zonja Wei jetonte në një apartament me qira më pak se 500 metra nga vendi ku ndodhej marketi dhe ka pasur temperaturë më 11 dhjetor.

Duke menduar se kishte gripin sezonal, ajo shkoi tek një klinikë e vogël  që kishte afër për të kërkuar ndihmë mjekësore, por injeksionet që i bënë nuk e shëruan. Dokumenti në fjalë nuk e tregonte indetitetin e plotë të gruas në fjalë, por sipas The Ëall Street Journal ajo është 57-vjeçare dhe emri i saj i plotë është Wei Guixian.

Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tha në janar se koronavirusi ishte kaluar tek njerëzit nga kafshët e egra të shitura për ushqim në marketin ku punonte Wei.

Shitësja ka treguar më tej se vazhdoi të shiste produkte deti tek tregu ndërsa ishte e sëmurë dhe më pas shkoi tek një spital të madh në Wuhan, për një opinion në dytë.

Më pas mjekët në një spital tjetër kuptuan se rasti i saj ishte i pazakontë dhe i ngjashëm me shumë raste të tjera të dyshimta që po zbuloheshin në vend. /abcnews.al/