Shehaj: Oligarkët janë organizatë kriminale

schedule22:03 - 29 Tetor, 2019

schedule 22:03 - 29 Tetor, 2019

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj, deklaroi këtë të martë se shqiptarët o ikin nga vendi për shkak se nuk shohin ytë ardhme.

Gjatë një interviste në emisionin “Provokacija”, Shehaj u shpreh se investitorët e huaj me të cilët ai flet, e shohin situatën e ekonomisë shumë keq. Sipas tyre niveli i korrupsionit është shumë i lartë dhe nuk ka asnjë përmirësim.

Shehaj i sheh oligarkët si një organizatë kriminale.

“Unë mendoj se nuk janë biznesmenë. Këta janë organizatë kriminale. Kjo nuk është ekonomia e Shqipërisë. Nuk është se po ikën këta dhe shembet ekonomia. Këta ikin dhe ekonomia përfiton. Në tregtinë e naftës, ti mendon se po iku njëri prej tyre nuk do ketë më naftë në treg? Nuk ka asnjë. Flasim për njerëz që nuk prodhojnë asgjë. Ekonomia është që ti të sjellësh këtë dhe bllokun dhe shuma e të dyjave të jetë më e vogël se vlera që është në treg duke i vënë të dyja bashkë. Kjo është vlera e shtua. Këta nuk prodhojnë asgjë. Pjesa më e madhe punojnë me leje, nga qeveria. Mund të jenë leje ndërtimi, koncesione. Problemi është a ka konkurrencë mes këtyre të dyve. Është një frikë e pavend fakti që obobo këta 5 po 6 oligarkë ikin dhe shuhet ekonomia. Është e kundërta ikin këta dhe përfiton ekonomia”, tha Shehaj.

Sipas ish-deputetit shkatërrimi i oligarkëve do të thotë çlirim i ekonomisë./abcnews.al