SHBA-të bëhen gati për luftë, Biden: Do ta mbrojmë me çdo kusht aleatin tonë

schedule07:37 - 22 Tetor, 2021

schedule 07:37 - 22 Tetor, 2021

Presidenti i SHBA Joe Biden ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të mbrojnë Tajvanin ushtarakisht në rast të një sulmi kinez .

Biden është shprehur se ato janë të përkushtuar për këtë.  Dy ekonomitë më të mëdha në botë po përplasen kokë më kokë për shumë çështje, në një atmosferë të Luftës së Ftohtë të re. Sidoqoftë, çështja e Tajvanit shpesh përshkruhet si një çështje që mund të ndezë një konflikt të armatosur mes tyre.

Ambasadori i ardhshëm i SHBA në Pekin, Nicholas Burns, vendosi të mërkurën se Uashingtoni nuk mund t’i “besonte” Kinës mbi Tajvanin dhe rekomandoi që më shumë armë t’i shiten Taipeit për të forcuar mbrojtjen e tij.

Ndër të tjera në fjalën e tij para Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, Burns denoncoi shkeljet e fundit nga luftëtarët kinezë në zonën e njohjes së mbrojtjes ajrore të Tajvanit, të cilat ai i përshkroi si “të trishtueshme”.

Shtetet e Bashkuara e kanë njohur Republikën Popullore të Kinës që nga viti 1979, por Kongresi amerikan i imponon gjithashtu shitjet e armëve Tajvanit për mbrojtjen e tij kombëtare./abcnews.al