Shansi i Italisë për finalen dhe beteja e klubeve më të mira në planet për trofeun më prestigjoz

schedule22:17 - 18 Mars, 2023

schedule 22:17 - 18 Mars, 2023

Përgatiti ABC News

Të premten është hedhur shorti i çerekfinaleve i Ligës së Kampionëve.

Shorti i Champions League ka funksionuar mirë për skuadrat italiane dhe thjesht dëshpërues për klubet kryesore.

Përplasje titanësh është ajo mes Man City dhe Bayern, ku vështirë të përcaktosh favoritin.

Më poshtë do të analizojmë çiftet çerekfinaliste.

Milan-Napoli

Tre klube italiane kaluan në çerekfinale, kështu që gjasat për një përballje brenda shtetit ishin të larta. Si rezultat, Milan dhe Napoli do të garojnë për një biletë në gjysmëfinale. Napolitanët, të cilët kanë bërë një sezon të çmendur në Serinë A, do të duken si favoritët në këtë çift. Vlen të theksohet se më 2 prill në Napoli do të përballet me Milanin në Serie A.

Inter-Benfica

Në vitin 1965, këto skuadra u takuan në finalen e Kupës së Kampionëve, por këtë herë fati i bashkoi në çerekfinale. Benfica tashmë pothuajse ka fituar kampionatin e Portugalisë. Inter pothuajse i ka humbur shanset për Scudetton, por është përfshirë në luftën për të ruajtur një vend në zonën e Champions League për vitin e ardhshëm. Nëse shikoni nivelin e lojës, atëherë ekipi portugez duket se është pothuajse favorite. Benfica ka treguar futboll tërheqës këtë sezon. Meqë ra fjala, Benfica mund të bëhet një stuhi e vërtetë për ekipet italiane këtë vit. Në grup Benfica ishte përpara Juventusit, duke e eliminuar nga turneu dhe nëse do të ketë sukses në ndeshjet me Interin, do ta presë fituesin e çerekfinales Milan-Napoli, shkruan abcnews.al.

Real Madrid-Chelsea

Për të dytin vit radhazi, skuadrat takohen në 1/4 e finales së Champions League. Real Madridi duket si favorit i qartë duke pasur parasysh se si londinezët kanë dështuar këtë sezon. Nga ana tjetër, shihet qartë se blutë do luftojnë për Champions League, pasi në Premier League nuk pretendojnë më asgjë. Edhe Real Madridi nuk ka gjasa të kalojë Barcelonën në La Liga, kështu që mund të përqendrohet në Ligën e Kampionëve.

Manchester City-Bayern

Nëse Real Madrid mposht Chelsea, atëherë për të dytin vit radhazi në gjysmëfinale, ata mund të takohen me Manchester City nëse Citizens mposhtin Bayernin. Nuk ka asnjë favorit në përballjen mes Bayernit dhe Qytetarëve, secili ekip ka pikat e forta dhe të dobëta. Ndoshta kjo është çerekfinalja më e barabartë, ku gjithçka mund të ndodhë.

Ndeshjet e para të çerekfinaleve do të zhvillohen më 11 dhe 12 prill, ndërsa ato të kthimit një javë më vonë. Gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve janë caktuar për më 9 dhe 10 dhe 16 dhe 17 maj respektivisht. Ndeshja vendimtare (finalja) e turneut do të zhvillohet në Stamboll më 10 qershor. /G.D abcnews.al/