Sfidat e gjyqësorit në Shqipëri/Flet gjyqtari amerikan Czuleger

schedule10:10 - 22 Prill, 2018

schedule 10:10 - 22 Prill, 2018

Përse është sistemi gjyqësor në Shqipëri kaq i korruptuar dhe jofunksional? Si duhet kuptuar pavarësia e gjyqësorit? Këto pyetje i drejtoi Zëri i Amerikës një anëtari të Gjykatës së Lartë të Los Anxhelosit, i cili do të japë mësim në Shqipëri muajin e ardhshëm. Stephen Czuleger është pjesë e një programi Fulbright që synon të mbështesë brezin e ri në sistemin shqiptar të drejtësisë. Gjykatësi ishte në studion e Zërit të Amerikës në Los Anxhelos, nga ku bisedoi me Rudina Dervishin mbi pritshmëritë për procesin e reformave në drejtësi.