Salvini: Me Orban do të ndryshojmë rregullat e BE

schedule11:54 - 5 Qershor, 2018

schedule 11:54 - 5 Qershor, 2018

Ministri i brendshëm italian Mateo Salvini, deklaroi se kishte rënë dakord me kryeministrin hungarez Viktor Orban, gjatë një bisede telefonike, për të ndryshuar rregullat e Bashkimit Europian.

Pata një bisedë telefonike me kryeministrin hungarez Viktor Orban dhe ramë dakord se do të bashkëpunojmë për të ndryshuar rregullat e Bashkimit Europian. Deklarata u bë nga ministry I brendshëm Italian Mateo Salvini gjatë një takimi me mbështetësit e tij në Fiumicino duke shtuar se në Luksembug nuk do ti thoshte jo rregullores që do të merrte më shum kohë për trajtuar temën e e emigrantëve të paligjshëm në Itali. Salvini më tej u shpreh se Italia dëshiron të jetë pjesë e komunitetit europian por me  të drejta të barabarta.

Lideri i Legës pranoi se kishte shumë armiq, duk e përmendur akuzat e Soros që e cilësoi si një nga spekuluesit më të mëdhenj në botë, futbollistin e kombëtares italiane Baloteli dhe shkrimtarin e njohur Saviano për të cilin tha se e kishte hedhur në gjyq. Duke folur për qeverinë ai konfirmoi se me kryeministrin Konte janë në harmoni të plotë, edhe pse mund të ketë grindje në të ardhmen si në cdo familje rëndësi ka që cdo gjë ka nisur me këmbën e mbarë.

Duke komentuar deklaratat e ministrit për familjet nga radhët e Legës, kundër familjeve hmoseksuale, Salvini tha se qeveria nuk hyn në dhomën e gjumit të askujt, por cdo fëmijë ka të drejtë të ketë nënën dhe babain, dhe jo prindin numër 1. 2 apo 3. /abcnews.al