Rusia lëshon satelitin e klasifikuar ushtarak

schedule18:18 - 25 Nëntor, 2021

schedule 18:18 - 25 Nëntor, 2021

Rusia vendosi të enjten me sukses në orbitë një satelit ushtarak që besohet të jetë pjesë e sistemit të paralajmërimit të hershëm kundër raketave të Kremlinit.

Një raketë Soyuz që mbante një ngarkesë të klasifikuar shpërtheu nga kozmodromi Plesetsk në Rusinë veriore në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, tha ministria e Mbrojtjes.

Në orën 0109 GMT u lëshua një raketë që vendosi një “aparat hapësinor në orbitë në interes të ministrisë së mbrojtjes”, tha ministria në një deklaratë për mediat, por  nuk dha detaje të mëtejshme.

Sipas faqes së internetit Spaceflightnow, e cila mbulon lëshimet në hapësirë, lëshimi mund të jetë dërgimi i një sateliti Tundra.

Rusia ka lëshuar më parë satelitët Tundra në 2015, 2017 dhe 2019, sipas Interfax.

Uebfaqja e specializuar Russian Space Web tha se gjurma tokësore e lëshimit të së enjtes “përputhej me misionet e mëparshme” që dërgonin satelitë për sistemin e paralajmërimit të raketave ruse të quajtur Kupol ose kupolë.

I zbuluar në vitin 2019, Kupol është krijuar për të zbuluar lëshimet e raketave balistike dhe për t’i gjurmuar ato në vendin e uljes, megjithëse konfigurimi i saktë i tij nuk dihet.

Në vitin 2018, SHBA, të cilat dyshojnë se Rusia kërkon të zhvillojë armë hapësinore, tha se ishte e alarmuar nga “sjellja shumë jonormale” e një sateliti rus. Moska hodhi poshtë ato që i quajti “akuza të pabaza”.

Javën e kaluar, Rusia u përball me një reagim ndërkombëtar pasi ushtria e saj shkatërroi një satelit duke krijuar një re të mbeturinave hapësinore që detyroi ekuipazhin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës të strehohej./abcnews.al