Rusët shënjestrojnë sërish kryeqytetin, sulme me raketa në Kiev

schedule07:53 - 26 Qershor, 2022

schedule 07:53 - 26 Qershor, 2022

Disa shpërthime ndodhën herët të dielën në lagjen Shevchenkivskiy të kryeqytetit ukrainas, Kiev, tha kryetari i bashkisë së qytetit, Vitali Klitschko.

Nuk ka të dhëna për shkakun e shpërthimeve apo viktima. “Ekipet e ambulancës dhe ekipet e shpëtimit janë dërguar në vendngjarje. Informacion më të detajuar, më vonë”, tha Klitschko.

“Banorët janë duke u shpëtuar dhe evakuuar nga dy ndërtesa”, bëri të ditur ai. Shpërthimet kanë ndodhur pranë qendrës së Kievit.

AFP raportoi se shpërthimet ndodhën rreth orës 6:30 të mëngjesit me orën lokale, gjysmë ore pasi sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në kryeqytet, i cili nuk është nën bombardimet ruse për gati tre javë.

Një punonjës i AFP-së në kompleksin rezidencial që u godit, dëgjoi një zhurmë të fortë që i parapriu shpërthimeve. g.v/abcnews.al