Roli i Greqisë në rajon

schedule10:51 - 18 Nëntor, 2017

schedule 10:51 - 18 Nëntor, 2017

Greqia duket se po ndërmerr hapa të rëndesishëm në zgjidhjen e një sërë mosmarrëveshjesh shumëvjeçare me fqinjët e saj. Takimi i Kretës, ku u parashtruan një sërë çështjesh të rëndësishme që ndanin dy vendet, negociatat konkrete për zgjidhjen e çështjes së emrit me Maqedoninë, apo dhe vizita e presidentit turk Erdogan në Greqi vlerësohen pozitivisht dhe etiketojnë Greqine si një faktor stabiliteti në rajon. Një material i zgjeruar për rolin e Greqisë në rajon e më gjerë përgatitur nga gazetarja Bruna Çifligu./abcnews.al

 

https://youtu.be/KTEPnEwORWo