Riza: Lerda solli probleme, Demi mos t’u lërë dorë të lirë trajnerëve

22:50 | 19/12/201922:500

Florian Riza, specialist futbolli, i ftuar si zakonisht në emisionin “Pressing” në ABC News, analizoi sfidat e kësaj jave në elitën e futbollit në Shqipëri. Fillimisht ai foli për kreun e renditjes, duke u ndalur te rëndësia e ruajtjes së kreut dhe vështirësia për ta bërë diçka të tillë.

“Edhe pse Kukësi është i pari, do e shikojë me stres atë pozicion. Problemi është mbajtja e vendit të parë deri në fund. Pas fazës së dytë do të shikohen tre skuadrat që janë për mbijetesë, pasi dy bien direkt dhe një e tretë luan në ‘play-out’ më pas”, tha Riza.

“Problemet erdhën kryesisht nga trajneri Franco Lerda. Bëhet fjalë për ekipin kampion, që e do sërish titullar. Trajnerin krijon përplasje fizike me ndihmësit e tij dhe nuk është normale. Ai duhet të vendosë lojtarët në kushte maksimale pune, e jo më stafin.

Demi u lë dorë të lirë trajnerëve. Ai duhet të jetë prezent, të mos lërë dorë të lirë. Ata mund të gabojnë dhe nuk dihet të lihen. Italiani mendonte se ishte i pavarur dhe mendonte se mund të bënte ç’të donte”, deklaroi Riza. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono