Rikthehet në punë sistemi TIMS në portin e Durrësit dhe në doganat e Tushemishtit dhe Goricës

schedule18:19 - 11 Shtator, 2022

schedule 18:19 - 11 Shtator, 2022

Sistemi TIMS në portin e Durrësit, doganat e Tushemishtit dhe Goricës ka filluar të funksionojë normalisht, pas një sulmi kibernetik nga Irani.

Lexo edhe: VIDEO/ Cënohet siguria kombëtare? Iranianët marrin kontrollin e kamerave të Rinasit, momenti kur ndodhi sulmi në sistemin TIMS

Në të dyja doganat ka nisur elektronikisht hedhja e të dhënave të pasagjerëve, ndërsa në doganën e Bllatës vijon regjistrimi manual.

Më herët u kthye në punë edhe sistemi TIMS në doganën e Qafë-Thanës. /abcnews.al