Reforma Zgjdhore nuk mund të miratohet brenda dhjetorit

21:22 | 13/12/201921:220

Kuvendi nuk do të mundet që të miratojë brenda këtij viti reformën zgjedhore, edhe pse vetë kryeministri Edi Rama kishte lajmëruar se ndryshimet ligjore që lidheshin me rekomandimet e OSBE-ODIHR do të votoheshin në dhjetor.

Por pavarësisht kësaj ekspertët kanë hartuar draftin e tretë për reformën. Ajo që bie në sy është se ekspertët heqin Kolegjin Zgjedhor nga kodi dhe i drejtojnë ankimet në gjykatën administrative të apelit.

Një tjetër risi që është parashikuar tek faza e ankimeve, është zgjidhja e problemit me të cilin Partia Demokratike u përball në zgjedhjet e qershorit ku nuk kishte të drejtë të bënte ankim pasi nuk ishte regjistruar në zgjedhje.

Ndryshimet në Kod e lejojnë këtë gjë, edhe për parti që nuk janë të regjistruara në zgjedhje./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono