Raporti i DASH për Shqipërinë, Bardhi: Konfirmoi shitblerjen e votave

schedule17:45 - 14 Mars, 2019

schedule 17:45 - 14 Mars, 2019

Pas publikimit të raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili në pjesën për Shqipërinë vinte në dukje edhe korrupsion, mosndëshkimin dhe shitblerjen e votave, ka reaguar Partia Demokratike. Nëpërmjet sekretarit të përgjithshëm Gazment Bardhi, selia blu pohon se ky raport ka konfirmuar blerjen e votave në 2017 dhe nivelin e lartë të korrupsionit të qeverisë së Edi Ramës. “Askush nuk ndëshkohet! Kundër blerjes së votave, kundër pandëshkueshmërisë, kundër korrupsionit, shqiptarët do bashkohen më 16 Mars!”, shkruan Bardhi.
Më tej ai citon një pjesë të raportit ku thuhet: “Ligji parashikon ndëshkime penale për korrupsion për zyrtarët publikë, por qeveria nuk e zbatoi ligjin në mënyrë efektive. Zyrtarët shqiptarë shpesh u angazhuan në praktika korruptive pa u ndëshkuar”./abcnews.al