Rama: Rruga e Arbrit realitet për fushatën elektorale të 2021

schedule15:46 - 11 Nëntor, 2017

schedule 15:46 - 11 Nëntor, 2017

Kryeministri Edi Rama prezantoi projektin e Rrugës së Arbrit e cila tha se do të jetë realitet deri në fushatën e ardhshme zgjedhore. Madje ai tha se falë buxhetit të lartë të infrastrukturës dhe projektit 1 miliard euro do të rindërtohen në standarde europiane gjithë akset kryesore të vendit. Kësisoj ai citoi heroin tonë kombëtar Gjergj Kastriot-Skënderbeun edhe duke e krahasuar veten me të.

Në Dibër qeveria prezantoi projketin e rrugës së Arbrit, duke u zotuar se kësaj here ajo do të jetë realitet në fund të katër viteve.

Kryeministri tha se Dibra meriton më shumë se të tjerët për 2018-ën, i cili është dhe viti i Skënderbeut.

Në një mbledhje të afrët me qeverinë maqedonase do të vihet theksi dhe tek domosdhmëria që rruiga të vijojë dhe përtej kufirit, si një arterie që i jep zhvillim rajonit.

Është më e gjatë në kilometra se projekti i parë dhe me vlerë më ët ulët tha kryeministri, ndaj siasp tij ia ka vlejtur pritja.

Por ky i rrugës së Arbrit është vetëm zotimi i parë që do mbështet jo vetëm me fondin e infrastruktuërs në buxhet por dhe me projektin 1 miliard.

E nisi me kënderbeun dhe e mbylli duke e cituar atë, por  edhe duke krahasur veten me heroin tonë kombëtar.

Rama tha se çdo ëndërr që e ndjekin e bëjnë realitet dhe se ër këtë do të shihen sy më sy me dibranët në fushatën e ardhshem zgjedhore./abcnews.al

https://youtu.be/cMrZJSTTZ0U