Rama për shqetësimin e Metës: Ndiq këshillën e “Mamicës” dhe bind Monikën

schedule19:21 - 12 Qershor, 2019

schedule 19:21 - 12 Qershor, 2019

Kryeministri Rama gjatë takimit në Divjakë ditën e sotme, foli edhe për situatën e krijuar pas dekretit të presidentit Meta për anullimin e datës së zgjedhjeve. Sipas kryeministrit shqetësimi i Metës ka lidhje me reformën në drejtësi pasi pas celjes së negociatave reforma do të përshkallëzohet. Po ashtu Rama tha se një 97’të dytë vendi nuk do të ketë. sipas Ramës akti i fundit i Ilir Metës tregoi vërtetë planin e tyre.

Kam vendosur të bëj paqe dhe të mos flas për atë që e quaj kazan, ashtu ishte dhe do mbetet, cdo natë përpiqen të tmerrojnë njerëzit se do të ndodhë një ’97 e dytë, por pse do të ndodhë? Ata që e shkaktuan 1997 sot janë kaq të dëshpëruar dhe i gënjen mendja se mund të tundin fantazmën dhe të tmerrojnë dynjanë. Cilit popull i janë djegur të gjitha kursimet e jetës pasi është mashtruar me piramida? Kush është në rrugë në protesta popullore për të kërkuar djersën dhe gjakun? Ata që e shkaktuan 97 sot janë të dëshpëruar se mund të tundin para popullit fantazmën e 97. Saliu e ka treguar që është i gatshëm ta çojë deri në zjarrvënie politikën. Sa i takon shqetësimit të madhe të Metës do të përsërisja një këshillë që i dha Spiropali, (Mamica) ku i tha ke hall të shpëtosh Shqipërinë? Bind Monikën që të mos hakërrehet dhe bind Saliun për Lulin. Janë katër veta, dy kryesorët, Ilir dhe Saliu, Monika fallxhorja me artistin dhe e gjitha kjo një llum në filxhanin e fallxhores. Një përpjekje për të penguar Reformën në Drejtësi. Kam informacion thotë Iliri nga agjencitë ligjzbatuese, dmth nga filxhani i Monikës, ku duket një 30-të kokë poshtë. Këto janë agjencitë ligjzbatuese të Presidentit” tha ai.

Paniku i përshkallëzimit të reformës në drejtësi për çeljen e negociatave. Akti i fundit i Ilir Metës e ka zbardhur planin dhe na ka lënë të kuptojmë se ku “fle lepuri”. Ne kemi bërë shumë por jo aq shumë sa kemi dashur, e vërteta është se jo gjithçka që kemi bërë e kemi bërë mirë, ecuria e qeverisjes jo në ritmin e duhur, kemi patur momente të vështira. Ne nuk jemi të rënë nga qielli por padiskutim më të mirë se ne nuk ka patur dhe nuk ka për të patur. Në 30 qershor nuk do shkojmë thjesht për zgjedhjen e kryteraëve të bashkisë por për shkak të atij plani në dëm të shqipërisë, populli duhet të vendosi ndaljen e 30 vjetëve të shkuara me 30 vjetët e ardhshme, asnjë politikan nuk mund të marrë përsipër të zhbëjë të drejtën e popullit për të zgjedhur. Në 30 qershor populli do u japë atyre që janë mësuar keq atë që meritojnë. Përfundimisht ne duhet të vendosim që pas 30 qershorit ata që fitojnë zgjedhjet duhet të rrinë në detyrë. Kërcënimet se do bëhet nami duhet të mbarojnë njëherë e mirë. Është e drejta e tyre të vrasin veten por Shqipërinë me vete nuk mund ta marrin kurrë.

Ilir Meta ka kryer një akt të panjohur në historinë e qeverisjes së botës, firmos dhe ç’firmos. Kjo do të mbetet vetëm një vepër e shëmtuar dhe e papërgjegjshme dhe një vepër që s’mund të tolerohet. Ai e ka humbur të drejtën të qëndrojë në zyrën e presidentit të republikës. Për sa kohë që parlamenti ka të drejtën dhe ka detyrën të reagojë në emër të sovranit nëse presidenti çmendet. Nuk jam unë problemi i tyre, jam thjesht pengesa që ata nuk arrijnë të varrosin reformën në drejtësi”, deklaroi Rama./abcnews.al