Qyteti më i pastër në botë, ku duan të jetojnë të gjithë

schedule11:55 - 12 Gusht, 2020

schedule 11:55 - 12 Gusht, 2020

Doha është një nga qytetet më të bukura, më të pastra dhe më të sigurta në botë dhe të gjithë ata që e kanë vizituar një herë të vetme janë të të njëjtit mendim.

Si kryeqytet i Katarit  me pothuajse 3 milion banorë, me 350 mijë banorë të saj është një nga qytetet më të vogla në Lindjen e Mesme dhe është vendosur në brigjet e Gjirit Persik.

Duke marrë parasysh se më pak se 200 vjet më parë kishte një shkretëtirë në këtë zonë, mund të konkludojmë se qyteti shpejt u bë qendra kryesore e rajonit falë naftës.

Meqenëse Kupa Botërore po mbahet në Katar në vitin 2022, dhe madje edhe në Doha, thjesht duhet të presim dhe të shohim se si zhvillohet qyteti më tej, dhe për këtë arsye ai pritet të bëhet qendra e botës, të paktën për një kohë të shkurtër./abcnews.al