Qytetet e Evropës në flakë, protestuesit kundërshtojnë masat e reja kufizuese

schedule11:06 - 27 Tetor, 2020

schedule 11:06 - 27 Tetor, 2020

Protesta kanë shpërthyer në të gjithë Evropën mbrëmë ndërsa mijëra demonstrues të zemëruar u bënë thirrje qeverive të tyre të rishikojnë kufizimet e bllokimit, ndërsa vendet përballen me një valë të dytë të pandemisë.

Në Itali, dhuna u raportua në të paktën dy qytete të mëdha veriore, Milano dhe Torino, ndërsa turma të mëdha protestuan kundër kufizimeve të kufizimit të lirisë të zbatuara për të trajtuar një rritje të dytë në rastet e koronavirusit.

Dëshmitarët thanë se një numër dyqanesh luksoze, duke përfshirë një dyqan Gucci, u plaçkitën në Torino ndërsa turma të rinjsh dolën në rrugë pas mbrëmjes, duke lëshuar fishekzjarre, përcjell abcnews.al.

Ndërkohë në Barcelonë, demonstruesit u vunë flakën koshave të plehrave në rrugë, përpara se policia  të ndërhynte për t’i dhënë fund kaosit.

Demonstratat erdhën vetëm një ditë pasi Spanja shpalli gjendjen e dytë të jashtëzakonshme mbarëkombëtare që mbulon të gjitha rajonet përveç ishujve Kanarie.

Gjendja e re e jashtëzakonshme fillimisht do të zgjasë për 15 ditë, por Qeveria ka në plan të kërkojë nga parlamenti një zgjatje gjashtë mujore, që do të thotë se kufizimet, të cilat përfshijnë një shtetrrethim nga ora 11:00 deri në 6:00të mëngjesit, mund të zbatohen deri në fillim të majit 2021. g.v/abcnews.al