Qindra protesta në të gjithë botën për ndryshimet klimatike

schedule15:53 - 6 Nëntor, 2021

schedule 15:53 - 6 Nëntor, 2021

Dita globale e veprimit për Klimën ka shënuar protesta në të gjithë botën – duke përfshirë më shumë se 100 vetëm në Mbretërinë e Bashkuar. Protestat kanë filluar nga Australia në Adelaid, Sydney Melbourne, Canberra dhe Wollongong . Më pas në Filipine dhe Tajvan.

Rrugët e kryeqytetit të Koresë së Jugut, Seul u mbushën me qindra njerëz, të cilët kërkuan veprime të menjëhershme për komunitetet tashmë të goditura nga pasojat e ndryshimeve klimatike.

Protesta po zhvillohen në Turqi,  Suedi, Norvegji, Francë, Gjermani, Portugali dhe Holandë. Në Mbretërinë e Bashkuar, rrugët e Londrës, Glasgow, Cardiff, Mançester, Liverpool dhe Bristol janë mbushur me protestues.

 

Në Irlandë , qindra njerëz u mblodhën në Dublin, në një nga demonstratat kryesore. Dhe në Irlandën e Veriut , protestuesit u mblodhën në Belfast përpara një marshimi të zhurmshëm dhe plot ngjyra nëpër qendrën e qytetit.

/abcnews.al