Publikohen fotot e 21 shqiptarëve të arrestuar në operacionin “Lulet e Pranverës”

schedule10:38 - 13 Shkurt, 2019

schedule 10:38 - 13 Shkurt, 2019

Mediat italiane kanë punlikuar fotot e të arrestuarve një ditë më parë në kuadër të operacionit “Lulet e Pranverës”. 27 të arrestuarit akuzohen për trafik droge dhe armësh, ndërsa 21 prej tyre janë shtetas shqiptarë.

Janë publikuar nga mediat italiane fotografitë e shqiptarëve të arrestuar të martën në Itali në kuadër të operacionit “Lulet e Pranverës”. Ndër 27 të arrestuarit, 21 ishin shqiptarë të akuzuar për trafik ndërkombëtar droge dhe armësh luftarake.

Operacioni me emër “Lulet e pranverës” në orët e para të mëngjesit të së martës çoi në shpërbërjen e katër grupeve kriminale italo – shqiptare, të akuzuar për trafik ndërkombëtar droge, armëmbajtje pa leje si dhe trafikim të municioneve të luftës.

Mediat italiane publikuan detaje, të hetimeve që zgjatën prej 2 vitesh, sipas përfundimeve të të cilave u vërtetua se si shtetasit shqiptarë u drejtoheshin bashkëkombasve të tyre në Shqipëri për dërgimin e sasive të konsiderueshme të drogës

Në Shqipëri gjithashtu rekrutoheshin skafistët të cilët kishin për detyrë transportin, me gomone të fuqishme, me tonelata marijuanë, por dhe kokainë dhe heroinë, nga brigjet shqiptare në ato italiane.

Faza logjistike në Itali u besohej shtetasve italianë si njohës më të mirë të zonës. Në mënyrë të përsëritur grupe kriminale, shpesh herë dhe mafioze në Siçili, iu janë drejtuar shqiptarëve të arrestuar për të ruajtur zonat e tyre të shitjes së drogës, duke i paguar shuma të mëdha parash kesh, të cilat janë sekuestruar gjatë arrestimeve.

Nga hetimet u vu në pah se trafikantët shqiptarë ishin në gjendje të garantonin sasi të konsideruehsme droge të cilat kryesisht shkonin në Zvicër dhe Gjermani, ndërsa Salento ishte pika kyçe për shkak të pozicionit gjeografik, i njohur dhe Porta e Lindjes. /abcnews.al

Në pranga kanë përfunduar:

Altin Advuramani, lindur në 1973 në Vlorë, me banim në Castro

Arben Pazi (alias Beni), lindur in Shqipëri në 1977

Arbnor Hoxhaj (alias Arsi ose bjondi), lindur në Vlorë në 1985

Artur Malo (alias Artur Muçaj), lindur në Shqipëri në 1984

Bernard Tahiraj (alias Ben, i njohur si Benard Shametaj), lindur në Shqipëri në 1984

Bilbib Kabello (alias Bibla), shqiptar i lindur në 1985

Denis Pashaj, lindur në Shijak në vitin 1986

Dino Abazi (alias Loku), lindur në Maqellarë të Dibrës në 1982

Dorian Alikaj (alias si fshatari ose Dori), lindur në Shqipëri në vitin 1985

Dorjan Pashaj,lindur në  Shqipëri në vitin 1985

Eduart Sallaku, lindur në Tiranë në 1969

Elvin Xamo (alias Gozhda), lindur në vitin 1979

Erjon Xhelili, lindur në Vlorë në 1983

Fatmir Xhelili (alias Miri), lindur në 1981

Klaudio Fani (alias Klodi), lindur në Fier në 1985

Kristian Nuredinaj (alias Cidhe), lindur në Shqipëri në 1983

Kujtim Elmazi (alias Khek), lindur në Vlorë në 1981

Luka Beqiraj (i njohur si Kriols), lindur në Vlorë në 1987

Nertil Gerra, lindur në Vlorë në 1988

Rauk Zenunaj (si Babo ndryshe Babushi), lindur në Vlorë në 1979

Ajet Cepaj, shqiptar i lindur në 1969