Pse vajtojmë humbjen e njerëzve që as nuk i njohim

schedule18:30 - 10 Shtator, 2022

schedule 18:30 - 10 Shtator, 2022

Vdekja e dikujt apo edhe ideja e një personi që vdes, mund të ngjallë shumë emocione.

Menjëherë pas njoftimit se mbretëresha Elizabeth II kishte vdekur, rrjetet sociale vërshuan me shumë emocione. Monarkja 96-vjeçare sundoi për 70 vite historike dhe prania e saj u ndje në mbarë botën. Ndërsa lajmi për vdekjen e saj u hap, turma e mbledhur jashtë Pallatit Buckingham përjetoi një moment të qartë dhe kolektiv tronditjeje. Edhe pastaj shpërthyen në lot.

Pavarësisht se si ndiheni për Mbretëreshën Elizabeth në veçanti, ka të ngjarë të keni ndjerë ndjenja të ngjashme humbjeje pas vdekjes së një personi të famshëm të dashur. Fenomeni i pikëllimit të dikujt që nuk e keni takuar nuk është unik. Nga politikanët e famshëm tek atletët e deri te muzikantët, humbja e një personi apo edhe ideja e një personi, që do të thoshte shumë për ju, mund të jetë vërtet tragjike dhe të çojë në ndjenja mosbesimi, ankthi, trishtimi dhe madje zemërimi, në varësi të rrethanave.

Kuptimi misterioz i Déjà Vu

Kjo është krejtësisht normale, thotë Thea Gallagher, asistente profesoreshë e psikologjisë në NYU Langone Health dhe bashkë-prezantuese e podcast-it “Mind in View”. “Pikëllimi, në thelb, ka të bëjë me humbjen,” thotë ajo. “Edhe kur diçka aq e thjeshtë sa një shfaqje televizive përfundon, ju mund të ndjeni një humbje. Këto ndjenja mund të përkeqësohen nëse është një person, edhe nëse nuk e keni takuar kurrë.’

Le të kthehemi te Mbretëresha Elizabeth II si shembull: “Fakti që ajo ka qenë mbretëreshë për kaq gjatë ka të ngjarë të luajë një rol në madhësinë e reagimeve të të gjithëve”, thotë psikologia Shannon O’Neill. “Për dekada, Mbretëresha është shfaqur në shtëpitë tona përmes mediave dhe ju ndoshta ndiheni të njohur,” shton ajo. “Mund të ketë qenë një ndryshore konstante, gjithnjë e pranishme në jetën e dikujt. Sapo të hiqet, mund të ndihet sikur diçka ose dikush mungon.”/abcnews.al