Pse Messi nuk mban numrin 10 te PSG-ja?

schedule21:42 - 29 Mars, 2023

schedule 21:42 - 29 Mars, 2023

Ka disa arsye pse Lionel Messi nuk mban numrin 10 te Paris Saint-Germain. Në të vërtetë, argjentinasi refuzoi propozimin e ish-bashkëlojtarit të tij në Katalonjë, Neymar, i cili donte t’i jepte atij 10 kur ai firmosi për PSG-në. Në vend të kësaj, La Pulga zgjodhi numrin 30 që e shoqëroi në dy sezonet e tij të para në Barcelonë (2004-2006).

Messi e shpjegon këtë zgjedhje me faktin se nuk ndihet gati të mbajë numrin 10 të PSG-së, simbol i klubit dhe skuadrës. Ai fillimisht dëshiron të imponohet brenda klubit dhe ekipit përpara se të jetë në gjendje të mbajë këtë numër prestigjioz. Për më tepër, numri 10 tashmë është i Kylian Mbappe, i cili konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë në botë. Për Messin, pra, nuk është ende koha për të mbajtur numrin 10 të PSG-së.

Prandaj Lionel Messi ka zgjedhur të mbajë numrin 30 në Paris Saint-Germain për momentin. Megjithatë, ai nuk po ia mbyll derën idesë për të mbajtur numrin 10 në të ardhmen, kur të ndihet gati dhe të ketë fituar besimin e bashkëlojtarëve dhe tifozëve. /G.D abcnews.al/

Burimi: The Money