Pse fëmijët nën moshën 4 vjeç nuk duhet të hanë kokoshka

schedule15:14 - 23 Mars, 2021

schedule 15:14 - 23 Mars, 2021

Kokoshkat janë shumë të preferuara nga fëmijët dhe të rriturit. Struktura e tyre krokante dhe aroma që kanë i bëjnë të parezistueshme. Disa prindër u japin fëmijëve të vegjël kokoshka, por më poshtë abcneës.al do ju tregojë pse nuk duhet ta bëni kurrë më këtë gjë.

Efekti i rrezikshëm që një bërthamë kokoshkash mund të ketë në një vogëlush

Ndërsa shumë prindër janë të vetëdijshëm për rreziqet e mbytjes si bateritë ose lodrat e vogla, rreziqet e zakonshme që lidhen me ushqimin janë ende të panjohura për shumë nëna dhe baballarë. Në vitin 2019 USA Today ndau një histori të treguar se djali 2-vjeçar i një nëne me tre fëmijë përfundoi në spital pasi kishte ngrënë kokoshka. Pas ekzaminimit, mjekët zbuluan se në mushkëritë e tij kishte një kokoshkë, e cila i kishte shkaktuar inflamacion. Mjekët pastruan kokoshkën në mushkëritë e fëmijës dhe historia pati një fund pozitiv. Pediatrit nuk rekomandojnë dhënien e kokoshkave dhe disa produkteve të tjera fëmijëve nën 4 vjeç, është diçka që të gjithë duhet ta dimë.

Pse 4 vjeç është kaq e rëndësishme?

Sipas ekspertëve, fëmijët janë në një rrezik më të madh të mbytjes derisa të mbushin 4 vjeç. Vetëm në moshën 4 vjeç fëmijët janë plotësisht në gjendje të përtypin ushqimin që hanë në një mënyrë të duhur. Kjo ndodh sepse, në këtë moshë, molarët e tyre shpërthejnë dhe aftësitë e tyre të përtypjes janë mjaft të mira për ta ndarë ushqimin në copa më të vogla për gëlltitje.

Përveç kësaj, fëmijët më të vegjël mund të shpërqendrohen lehtësisht nga gjërat që ndodhin përreth tyre, gjë që gjithashtu rrit rrezikun e mbytjes. Kjo është arsyeja pse të vegjlit duhet të ndihmohen gjithmonë kur hanë./e.b-abcnews.al