Pse është i rëndësishëm për lëkurën ekspozimi në dritën e diellit

schedule18:07 - 28 Shtator, 2021

schedule 18:07 - 28 Shtator, 2021

Ekspozimi ndaj dritës së diellit është i rëndësishëm dhe ka shumë përfitime për trupin. Por pavarësisht përfitimeve të ndryshme shëndetësore, rrezet e diellit gjithashtu mbartin disa rreziqe dhe dëme.

Mjekja Doaa Abdul Malik shpjegon se ka raste specifike kur ekspozimi ndaj dritës së diellit është i dobishëm për lëkurën, në mëngjes herët para orës dhjetë dhe pasdite, pra pas orës katër, kur rrezet e diellit ndihmojnë në furnizimin e trupit me vitaminë D.

Përmban vitaminën e diellit, e cila është një vitaminë e rëndësishme për trupin dhe kontribuon në mbrojtjen e kockave dhe forcimin e sistemit imunitar.

Metodat më të mira të kujdesit të lëkurës dhe produktet e nevojshme

Ajo vuri në dukje se, nga ana tjetër, ekspozimi ndaj diellit në orët e pasdites shkakton dëmtim të lëkurës; Rrezet e diellit shkaktojnë djegie të lëkurës dhe plakjen e lëkurës, si dhe shfaqjen e njollave të errëta.

Rrezet ultraviolet përfaqësojnë vetëm 5% të rrezeve të diellit që arrijnë në tokë dhe kanë shumë lloje: rrezet ultraviolet “C” zakonisht bllokohen nga shtresa e ozonit dhe rrezet ultraviolet “A” dhe “B” që ndikojnë në lëkurë.

Disavantazhet e ekspozimit të pasaktë ndaj dritës së diellit

Freckles: Njolla të sheshta, rrethore që janë të vogla ose të mëdha në madhësi dhe ngjyrë kafe që shfaqen në zonat e ekspozuara ndaj dritës së diellit si fytyra, gjoksi dhe parakrahët.

Melasma: Është një ndryshim në ngjyrën e lëkurës në ballë, faqe, hundë ose mjekër dhe është uniforme dhe simetrike dhe përfshin zona të mëdha të fytyrës.

Djegiet, shfaqja e shenjave të plakjes, thatësisë dhe zbehjes së lëkurës, përveç dehidrimit, djegieve të lëkurës dhe një rritje të shfaqjes së pikave të zeza dhe puçrrave, veçanërisht tek njerëzit me lëkurë të yndyrshme.

Skuqjet: Është një ndjeshmëri e lëkurës dhe shfaqja e një ngjyre të kuqe në zonën e fytyrës, gjoksit dhe bërrylave, e cila njihet si ndjeshmëri termike.

Kanceri i lëkurës si karcinoma e qelizave bazale ose karcinoma e qelizave skuamoze.
Ekspozimi ndaj dritës së diellit për periudha të gjata dhe në kohën e pikut mund të rrisë ashpërsinë dhe ndërlikimet e disa sëmundjeve të tilla si rosacea, ndjeshmëria ndaj nxehtësisë, lupus, ekzema, psoriasis, vitiligo dhe kokrra yndyrore.

Si kujdeseni për lëkurën tuaj?

  • Sigurohuni që të përdorni një krem ​​kundër diellit që ka një raport mbrojtjeje prej të paktën 30 dhe është i përshtatshëm për llojin e lëkurës tuaj. Duhet të riaplikoni kremin mbrojtës çdo dy orë kur jeni jashtë dhe ekspozoheni në diell.
  • Vishni syze dielli për të mbrojtur sytë nga rrezet e dëmshme të diellit.
  • Vishni rroba pambuku me ngjyrë të hapur për të reflektuar rrezet e diellit dhe për të mbrojtur lëkurën tuaj.
  • Shmangni ekspozimin e drejtpërdrejtë në diell në mesditë.
  • Mbuloni kokat e fëmijëve tuaj me kapele, përdorni cadra ose uluni në hije./abcnews.al