Pse duhet të ecni çdo ditë në mëngjes

schedule07:20 - 17 Gusht, 2022

schedule 07:20 - 17 Gusht, 2022

Duke lënë mënjanë faktet mjekësore, vetëm mendoni për këtë: kur të dilni jashtë, do të ekspozoheni në diell dhe kjo dozë e vogël e vitaminës D do t’ju ndihmojë të ndiheni menjëherë më vigjilentë.

Është gjithashtu një kohë kur mund të hiqni dorë nga çdo gjë që ju streson dhe të përqendroheni në atë që do të arrini atë ditë.

Por ecja nuk është e mirë vetëm për mendjen, por edhe për trupin. Sipas klinikës Mayo, ecja mund ta ndihmojë zemrën tuaj të qëndrojë e shëndetshme duke parandaluar kushte si sëmundjet e zemrës dhe goditjet në tru. Për më tepër, mund të ndihmojë edhe individë të caktuar të humbin peshë.

“Një orë para se të zgjoheni, trupi juaj fillon të përgatitet për ditën. Presioni juaj i gjakut fillon të rritet ashtu si rrahjet e zemrës, dhe gjëndrat  endokrine sekretojnë sasi më të mëdha të hormoneve për të përgatitur trupin tuaj, duke përfshirë hormonin e tiroides. Duke ecur çdo mëngjes, ju ulni rritjen e presionit të gjakut dhe përmirësoni shëndetin kardiovaskular”, thotë mjeku Manuel Flores.

Një shëtitje në mëngjes mund të jetë gjithashtu e mirë për mushkëritë tuaja. “Për sa kohë që keni miratimin e mjekut, shëtitjet në mëngjes janë shumë të dobishme për njerëzit me sëmundje të mushkërive, siç është sëmundja pulmonare obstruktive kronike (COPD)”, thotë Sheri Tooley, presidente e Shoqatës Amerikane të Kujdesit për Frymëmarrjen.

“Ecja është një aktivitet që mund të përmirësojë aftësinë e trupit për të përdorur oksigjenin”, shton ajo. Sipas një studimi të vitit 2016 të botuar në “Journal of COPD Foundation”, pacientët që ecnin 60 minuta në ditë ulën shkallën e ri-hospitalizimit me 50 për qind.

Flores rekomandon të ecni të paktën 150 minuta në javë, dhe Tooley është dakord duke sugjeruar 30 minuta në ditë. “Shëtitjet e përditshme ndihmojnë në parandalimin ose menaxhimin e një sërë kushtesh shëndetësore, përmirësojnë aftësinë kardiovaskulare, disponimin, reduktojnë stresin dhe përmirësojnë edhe metabolizmin”, thotë Tooley.

Të gjitha këto përfitime mund të mbështesin edhe shëndetin tuaj të frymëmarrjes.