Protesta në kufi me Gjeorgjinë, qytetarët të zemëruar: Rusët të qëndrojnë në vendin e tyre

schedule14:26 - 28 Shtator, 2022

schedule 14:26 - 28 Shtator, 2022

Qytetarët gjeorgjianë janë mbledhur në kufirin Gjeorgji-Rusi, duke protestuar për mbylljen e kufirit. Protesta është organizuar nga partia opozitare Droa, sipas mediave të huaja.

Ata kanë kërkuar që rusët të qëndrojnë në vendin e tyre dhe të protestojnë. Gjeorgjianët bënë thirrje që kufiri të mbyllet për qytetarët rusë, duke theksuar se qytetarëve rusë duhet t’u hiqet mundësia për të hapur llogari bankare dhe duhet t’u refuzohet strehimi.

Sipas tyre, ata nuk kanë informacione në lidhje me popullin rus që vjen dhe dhe çfarë përfaqësojnë ata.

/abcnews.al