Prokuroria jep dënimin për Platini dhe Blatter, Gjykata Penale do të japë vendimin final

schedule14:10 - 15 Qershor, 2022

schedule 14:10 - 15 Qershor, 2022

Një vit e tetë muaj burg është kërkuar nga Prokuroria publike për ish-presidentët e FIFA-s, Sepp Blatter dhe UEFA-s, Michel Platini, për akuzat kundër federatave.

Në vitin 2011, Blatter dyshohet se i ka dhënë Platini-së një pagesë të pajustifikuar prej 2 milionë frangash zviceriane.

Gjykata Penale Federale dhe ajo e Zvicrës do të dalë në 8 korrik për të dhënë vendimin final./ h.ll/abcnews.al