Projekti për qendrën e Fierit/IKMT shemb ndërtesën 5 katëshe

schedule12:05 - 10 Shkurt, 2018

schedule 12:05 - 10 Shkurt, 2018

Një objekt pesë katësh në Fier u hodh në erë me tritol nga IKMT. Ndërsa pritet teë shembet edhe një ndërtesë tjetër mbi lumin Gjanica për të nisur më pas projektin për qendrën e Fierit.

Kjo është shembja e parafundit që i hap rrugë projektit për qendrën e Fierit.

IKMT kreu shpërthimin e komanduar në mesditë ashtu siç e kishte paralajmëruar.

Për prishjen e objektit 5 pesëkatësh mbi Gjanicë u hapën 400 vrima dhe u përdorën 6 kg tritol. Zona përreth qendrës ku ndodhej godina u izolua me perimetër sigurie për të shmangur çdo incident të mundshëm.

Objekti u ndërtua menjëherë pas viteve ‘90 e pas saj mbi shtratin e lumit Gjanica u ngritën një nga një ndërtimet.

Javës tjetër me shembjen e ndërtesës së fundit përfundon faza e parë për rimodelimin e qendrës së Fierit dhe rehabilitimin e shtratit të Lumit Gjanica.

Numri i objekteve të planifikuara për prishje ishte 40.

Paralelisht ka nisur edhe puna për pastrimin e të gjithë territorit nga mbetjet inerte.

./abcnews.al