Prodhuesi i çipave të iPhone investon 40 miliardë dollarë në fabrikat e Arizonës

schedule09:39 - 7 Dhjetor, 2022

schedule 09:39 - 7 Dhjetor, 2022

Gjiganti i çipave kompjuterikë TSMC thotë se do të trefishojë investimin e tij në një fabrikë gjigante amerikane në 40 miliardë dollarë.

Është një nga investimet e huaja më të mëdha në historinë amerikane.

Njoftimi erdhi pasi Presidenti Joe Biden dhe shefi i firmës me bazë në Tajvan hapën fabrikën në Arizona.

Administrata e Bidenit po ecën përpara me planet për të sjellë prodhimin në tokë të komponentëve kryesorë në çdo gjë, nga telefonat tek avionët ushtarakë.

TSMC është prodhuesi më i madh në botë i mikro çipave për kompani të tjera, me klientë përfshirë Apple.

Fabrikat e saj në Arizona do të prodhojnë çipa 3 nm dhe 4 nm të përdorur për procesorët e iPhone. Gjysmëpërçuesit nganjëherë referohen si “truri” i elektronikës si telefonat inteligjentë, komponentët e makinave dhe teknologjia AI.

Mark Liu, kryetari i TSMC, tha se firma do të ndërtojë dy fabrika të prodhimit të gjysmëpërçuesve me të parën që pritet të jetë online deri në vitin 2024.

Investimi i përgjithshëm do të jetë afërsisht 40 miliardë dollarë. Është investimi më i madh që kompania ka bërë jashtë Tajvanit.

Investimi është një nxitje për zotin Biden pas ndërprerjes së zinxhirit të furnizimit që ka çuar në mungesë të çipeve dhe mes tensioneve në rritje midis SHBA-së dhe Kinës.

Marrëveshja origjinale për TSMC për të ndërtuar një fabrikë në SHBA erdhi në vitin 2020 kur Presidenti Donald Trump ishte në detyrë. Njoftimi i fundit rrit shumë madhësinë e atij investimi.

“Sot, ne jemi në gjendje të prodhojmë vetëm rreth 10 për qind të çipave në botë, pavarësisht se e udhëheqim botën në kërkime dhe dizajne në teknologjitë e reja të çipave”, tha zoti Biden gjatë një fjalimi në Phoenix të martën.

Shtetet e Bashkuara dikur prodhonin më shumë se 30% të çipave kompjuterikë në botë përpara se vendet e punës të zhvendoseshin jashtë shtetit, tha ai.

“Shtetet e Bashkuara janë të pozicionuara më mirë se çdo vend tjetër për të udhëhequr ekonominë botërore në vitet në vijim, nëse ne mbajmë fokusin tonë,” shtoi ai.

Ceremonia e hapjes u ndoq nga disa drejtues të kompanive të teknologjisë që mbështeten në prodhimin e TSMC, si Nvidia dhe Advanced Micro Devices.

Shefi Ekzekutiv i Apple, Tim Cook tha se ishte një moment i rëndësishëm.

“Ne mezi presim ta zgjerojmë këtë punë në vitet në vijim pasi TSMC formon rrënjë të reja dhe më të thella në Amerikë,” tha ai.

Analistët e shohin investimin e TSMC si një ndryshim të mundshëm të lojës në industri.

“Investimi i TSMC është një hap i rëndësishëm për investimet amerikane të çipave gjatë dekadës së ardhshme,” sipas analistit të Wedbush, Dan Ives.

“Kjo nis një betejë legjitime midis SHBA-së dhe Kinës për prodhimin e çipave, me këtë një lëvizje strategjike monumentale nga TSMC”.

Në gusht, Presidenti Biden nënshkroi një ligj që jep 280 miliardë dollarë (232 miliardë paund) për prodhimin e teknologjisë së lartë dhe kërkimin shkencor mes frikës se SHBA po humbiste avantazhin e saj teknologjik ndaj Kinës.

Investimet përfshijnë ulje tatimore për kompanitë që ndërtojnë fabrika të prodhimit të çipave kompjuterikë në SHBA.

Lëvizja erdhi në një kohë kur marrëdhëniet midis dy vendeve janë acaruar.

Kjo është nxitur nga pretendimet e Pekinit mbi Tajvanin e vetëqeverisur dhe pohimin e tij në rritje në Azi. Pekini e sheh Tajvanin si një pjesë të territorit të tij që duhet të bashkohet me kontinentin, me forcë nëse është e nevojshme. Tajvani e sheh veten të veçantë nga kontinenti.

SHBA është përgjigjur duke kufizuar aksesin në teknologjinë e avancuar të çipave kompjuterikë.

Kjo ka goditur ekonominë e drejtuar nga eksportet e Kinës, e cila përdor teknologjinë për të prodhuar dhe shitur gjithçka, nga telefonat tek makinat elektrike./Abcnews.al/