“Procesi është i vështirë”, Mitsotakis: Ballkani Perëndimor të jetë integruar në BE deri në vitin 2033

schedule11:52 - 23 Qershor, 2022

schedule 11:52 - 23 Qershor, 2022

Greqia do të rekomandojë caktimin e vitit 2033 si një afat kohor për përfundimin e procesit të pranimit për Ballkanin Perëndimor kur krerët e BE-së të takohen të enjten në Këshillin Evropian, tha kryeministri Kyriakos Mitsotakis teksa mbërriti për takimin në Bruksel.

“Greqia qëndron në anën e Ballkanit Perëndimor, si ekonomia më e madhe në rajon, si një vend që ka korrur përfitimet e anëtarësimit në familjen evropiane. Greqia do të mbështesë Ballkanin Perëndimor në përpjekjen e tyre për t’u bërë anëtarë të Bashkimit Evropian”, u tha ai gazetarëve.

“Ne e dimë se për këto vende procesi është i vështirë…Megjithatë, pikëpamja ime është se është shumë e rëndësishme të ofrohet një moment historik specifik në mënyrë që ky proces të përfundojë. Propozimi im për Këshillin Evropian është që ky moment historik të jetë në vitin 2033, tridhjetë vjet pas Samitit të Selanikut, në mënyrë që Ballkani Perëndimor dhe qytetarët e tyre të dinë se në fund të këtij procesi të gjatë mund të presin me padurim të bëhen anëtarë të Bashkimit Evropian”, tha kryeministri grek. /abcnews.al