Pritja e veçantë për Jim Mattis në Indonezi

schedule20:40 - 24 Janar, 2018

schedule 20:40 - 24 Janar, 2018

Sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Jim Mattis i është rezervuar një pritje e veçantë në Indonezi. Në nder të tij është mbajtur një demonstrim i forcave speciale ushtarake, të cilat kanë pirë gjak gjarpri dhe kanë thyer tulla me kokë.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, është pritur në Indonezi me një demonstrim të rrallë të forcave speciale ushtarake të këtij vendi. Mattis, i cili ndodhet në vendin aziatik në kuadër të një vizite zyrtare, ka parë shfaqjen e ushtarëve të cilët kanë pirë gjak gjarpri, kanë ngrënë mishin e gjallë, kanë ecur mbi qymyr të djegur dhe kanë thyer tulla me kokë. Teksa trupat po bëheshin gati të kapnin gjarpërinjtë, të llojit kobra, një prej tyre u iku duarsh dhe thuhet se po shkonte drejt shefit të Pentagonit.
Sidoqoftë ai u kap dhe u fut në një thes. Ngrënia e mishit të gjarprit dhe pirja e gjakut të tij është në fakt një rit ushtarak tradicional për forcat indoneziane, të cilat në këtë mënyrë përgatiten për të luftuar në xhungël.
Ndërkohë, qëllimi i vizitës së Mattis ka qenë ripërtëritja e marrëdhënieve me ushtrinë vendase, e cila u sanksionua kur ish-diktatori i vendit përdori forcat speciale si një organizatë kriminale për të aplikuar politikat e tij. Sanksionet ndalojnë edhe stërvitjen e përbashkët të trupave amerikane me ato indoneziane, por Mattis do të punojë për zbutjen e tyre sapo të kthehet në Shtetet e Bashkuara. Shumë druhen se Indonezia, vendi me popullsinë myslimane më të madhe në botë, mund të kthehet në strehën e re të grupeve ekstremiste si ISIS, që aktualisht është në kërkim të territoreve të reja krahas Sirisë dhe Irakut. Por vendi ka edhe një rëndësi tjetër, pasi ka luajtur një rol kyç në sprapsjen e ekspansionit kinez në Detin e Kinës së Jugut. Në këtë aspekt, Shtetet e Bashkuara mund ta fusin Indonezinë në një koalicion vendesh që t’i bëjë ballë militarizimit të njëanshëm të zonës detare./abcnews.al