Princi i Danimarkës largohet nga vendi, Mbretëresha i hoqi titujt fëmijëve të tij

schedule15:13 - 17 Mars, 2023

schedule 15:13 - 17 Mars, 2023

Pallati i Danimarkës ka njoftuar një vendim të madh në lidhje me djalin më të vogël të Mbretëreshës Margarita, Princin Joachim dhe familjen e tij.

Joachim dhe gruaja e tij, Princesha Mary, kanë jetuar në Paris për katër vitet e fundit, por do të transferohen në SHBA këtë verë.

Në një deklaratë, pallati njoftoi se Princi Joachim do të ” marrë një pozicion të ri nën Ministrinë e Mbrojtjes si Atashe i Industrisë së Mbrojtjes në Ambasadën Daneze në Uashington, ku Princi, si përfaqësues i Danimarkës, do të ndihmojë në vitet e ardhshme për të forcuar bashkëpunimi ndërmjet industrisë së mbrojtjes me SHBA-në dhe Kanadanë”.

Dy fëmijët e tyre, konti Henrik dhe kontesha Athena, do të jenë me ta në Uashington. Në shtator, Mbretëresha Margaret njoftoi vendimin e saj për t’i hequr titujt mbretërorë katër nipërve të saj.

Dekreti, i cili hyri në fuqi më 1 janar, nënkuptonte që Nikolai, Feliksi, Henri dhe Athena do të quheshin tani Konte të Konteshës së Montbezatit. Vendimi shkaktoi tension të madh në familje me mbretëreshën Margarita duke i kërkuar falje Joakim dhe fëmijëve të tij./abcnews.al