Presidenti i ri, Bajram Begaj takim “kokë më kokë” me paraardhësit për 90 minuta, çfarë u diskutua

schedule11:12 - 9 Qershor, 2022

schedule 11:12 - 9 Qershor, 2022

Ka përfunduar takimi mes Presidentit të ri të zgjedhur të Shqipërisë me paraardhësit e tij.

Presidenti i zgjedhur, Bajram Begaj u takua këtë të enjte me tre ish-Presidentët e Republikës.

Gazetari i Abc, Juxhin Mustafaraj mëson se takimi me Alfred Moisiun, Bamir Topin dhe Rexhep Meidanin u zhvillua në Pallatin e Brigadave.

Takimi zgjati rreth 1 orë e 30 minuta.

Mendohet se Begaj ka marrë këshilla nga paraardhësit e tij për drejtimin e shtetit.

Bajram Begaj është zgjedhur si presidenti i nëntë i Republikës së Shqipërisë me 78 vota pro, 4 kundër dhe 1 abstenim më 4 qershor.

Ish-shefi i shtabit të Përgjithshëm, emri i të cilit doli nga PS, do të jetë pasardhësi i Ilir Metës dhe të qëndrojë në krye të shtetit për pesë vitet e ardhshme./abcnews.al/