Premtimi i Haradinajt: Në Berlin do të kërkoj liberalizimin e vizave

schedule16:15 - 18 Prill, 2019

schedule 16:15 - 18 Prill, 2019

Në samitin e Berlinit kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka thënë se do të flasë edhe për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Për kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, Evropa ia ka borxh Kosovës liberalizmin e vizave. Ai për këtë çështje do të flasë edhe në Samitin e Berlinit me dy udhëheqësit kryesorë, Angela Merkel dhe Emmanuel Macron. Ndërsa nuk beson në këtë samit do të ketë negociim për territorin e Kosovës.

Ramush Haradinaj: Samiti i Berlinit është një mundësi e mirë dhe një tavolinë e përbashkët e Ballkanit Perëndimor dhe Kosova e ka perspektiven evropiane dhe për mua ka shumë rëndësi se Evropa e ka një borxh ndaj Kosovës, pra liberalizimin e vizave dhe vendimi ende nuk është marrë. Aty janë udhëheqësit kryesor si Merkel dhe Macron, shpresoj që të kam mundësi t’ua rikujtoj këtë borxh, nuk mendoj se aty do të ketë negocim për territorin e Kosovës dhe Serbisë e as për Zajednicë”, tha Haradinaj.

Ndërsa pas mbledhjes së qeverisë kryeministri Haradinaj, ka folur edhe për deklaratat e fundit të disa zyrtarëve të PDK-së për zgjedhje të jashtëzakonshme. Ka thënë se  nëse ndokush dëshiron të dal nga koalicioni mund ta bëj.

Haradinaj tha se nuk e prish kontratën sepse nuk është tradhtar dhe se do të jetë i fundit që do dal nga ajo kontratë. Disa zyrtarë të PDK-së kanë përmendur faktin që në zgjedhjet e radhës kreu I PDK-së që është aktualisht kryetar i Parlamentit të Kosovës do të jetë kandidat për kryeministër./abcnews.al